Młodzież poleca...

Zachęcamy uczniów korzystających z naszej biblioteki, aby podzielili się swoimi wrażeniami i napisali recenzję książki, którą przeczytali, aby przekonać innych do sięgnięcia po nią.

Wasze propozycje przysyłajcie na adres biblioteki: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

NADESŁANE RECENZJE:

w mrocznym lesie

 

„W ciemnym, mrocznym lesie” - Ruth Ware

Książka z wątkiem kryminalnym, która buduje napięcie. Historia opowiadana z perspektywy Nory, londyńskiej pisarki, która w pewnym momencie otrzymuje maila z zaproszeniem na wieczór panieński przyjaciółki. Przyjaciółki, z którą nie miała kontaktu od dekady. Po wahaniach decyduje się na spędzenie weekendu w domku położonym w ciemnym lesie. Niewinna zabawa zamienia się dla Nory w mroczny powrót do przeszłości.

Domek na odludziu, niepokojący nastrój, toksyczna przyjaźń, mordercza zagadka… Kartki przewijają się same.

Bartek z klasy III B

 

Wlam do mozgu

 „Włam do mózgu” – Radek Kotarski

Jest to książka dla każdego. Szczególnie dla tych, którzy nie mają pomysłu, jak się uczyć lub wierzą, że kilkukrotne przeczytanie tego samego tekstu jest najlepszą metodą przyswajania informacji. Odpowiada na nurtujące pytania na temat uczenia się. Wyjaśnia m.in. po co musimy się uczyć oraz opisuje historię szkolnego systemu nauki i problemów wynikających z kodowania informacji. Oczywiście przedstawia również konkretne metody uczenia się z przykładami praktycznego ich zastosowania. Wszystko poparte jest badaniami.

Przeczytaj i zastosuj się do porad, a uwierzysz w swoje możliwości :)  

Bartek z klasy II C

 

Losing hope male„Losing Hope” - Colleen Hoover

Piękna kontynuacja książki „Hopeless” tej samej autorki. Historia o miłości i trosce o drugiego człowieka. Uwielbiam tę część powieści, kiedy bohater stracił nadzieję, po czym zdołał ją odzyskać  dzięki miłości swojego życia. Bardzo przyjemna lektura, od której trudno się  oderwać.  Jednym słowem - wciągająca książka.

 

Klaudia z klasy I C

 

"Zdążyć przed Panem Bogiem" – Hanna Krall

Zaryzykuj... i przeczytaj 2022

 

Zdążyc małe

 

"PAN BÓG JUŻ CHCE ZGASIĆ ŚWIECZKĘ A JA MUSZĘ SZYBKO OSŁONIĆ PŁOMIEŃ WYKORZYSTUJĄC JEGO CHWILOWĄ NIEUWAGĘ. NIECH SIĘ PALI CHOĆ TROCHĘ DŁUZEJ NIŻ ON BY SOBIE ŻYCZYŁ" 

 

Szczerze polecam wszystkim i każdemu z osobna! To książka-reportaż ukazujący życie i śmierć Żydów w warszawskim getcie widziane oczami  Marka Edelmana-lekarza. Książka ,,rysuje” postać tego człowieka nie tylko jako kardiochirurga ratującego życie, ale również tego, który zawsze chce zdążyć przed Panem Bogiem tam, gdzie pojawia się smierć, aby wynegocjować u Niego choćby ,,chwilę” ziemskiego życia.

Maja z klasy II B

"Pianista" - Władysław Szpilman

Zaryzykuj... i przeczytaj 2022

Pianista maly

 

"OD JUTRA BĘDĘ MUSIAŁ ZACZĄĆ NOWE ŻYCIE. JAK ZACZYNAĆ ŻYCIE, GDY MA SIĘ ZA SOBĄ TYLKO ŚMIERĆ? JAK CZERPAĆ SIŁĘ DO ŻYCIA ZE ŚMIERCI?" - Władysław Szpilman

 

"JEŚLI KTOŚ REPREZENTUJE POGLĄD: OJCZYZNA, DOBRA CZY ZŁA, ALE ZAWSZE MOJA, I DZIŚ NIE PRÓBUJE SIĘ NAWET NAD TYM ZASTANOWIĆ, JEST ZAKŁAMANY I TYM SAMYM NAS OŚMIESZA" - Wilm Hosenfeld

 

Uważam, że ,,Pianista" jest warty przeczytania, ponieważ pokazuje prawdziwą historię człowieka, który przeżył piekło wojny. Historia Władysława Szpilmana podnosi na duchu i pokazuje, że zawsze jest nadzieja oraz są ludzie, którzy w dobie okrucieństwa zrobią wiele, aby pomóc drugiemu człowiekowi.

Emilia z klasy III B

 

 

pan Wolodyjowski

 ,,Pan Wołodyjowski" - Henryk Sienkiewicz

 

Książkę, którą ostatnio przeczytałam to ,,Pan Wołodyjowski" - jest to ostatnia część trylogii Henryka Sienkiewicza. Książka opisuje historię Michała Wołodyjowskiego w czasie wojen Rzeczypospolitej z Imperium Osmańskim. Polecam przeczytać tę książkę, ponieważ nie brakuje tam ciekawych przeżyć. Historia jest dynamiczna i dużo się dzieje. Opowieść jest pełna żartów Zagłoby co sprawia, że w książce nie brakuje humoru. Dzięki opisom krajobrazów, możemy wyobrazić sobie jak wyglądała Polska w XVII wieku. W książce jest wiele zwrotów akcji, co wprowadza czytelnika w zaskoczenie. Zaletą książki jest fakt, że akcja toczy się w czasach historycznych i możemy wiele się dowiedzieć na temat życia codziennego w tamtym okresie.

 

Emilia z klasy II B

 

hOPPLESS MALY„Hopeless” - Colleen Hoover

 

„W NASZYM WYPADKU WSZYSTKO ODBYWA SIĘ NIESAMOWICIE NATURALNIE. MAM WRAŻENIE, JAKBYŚMY JUŻ KIEDYŚ SIĘ ZNALI, A TERAZ TYLKO PRÓBOWALI POZNAĆ SIĘ NA NOWO. CZY TO NIE DZIWNE?”

„Hopeless” opowiada o siedemnastoletniej Sky- dziewczynie, której uporząkowane i spokojne życie zmienia się wraz z poznaniem Deana Holdera- chłopaka, dzięki któremu poznaję prawdę o swojej trudnej przeszłości, i który pomaga jej poradzić sobie z problemami, które z tej przeszłości wynikają. Mimo, że książka porusza naprawdę trudne tematy, takie jak traumatyczne i trudne dzieciństwo czy strata bliskiej osoby, czytanie jej dostarczyło mi dużo rozrywki. Problemy głównych bohaterów, są przedstawione w bardzo zachęcający do czytania sposób i mieszają się z głównym wątkiem jakim jest relacja i uczucie rodzące się między głównymi bohaterami oraz jej skutki. Książka jest naprawdę warta przeczytania, czyta się ją szybko i wciąga już od pierwszej strony, a dzięki niej możemy poznać perspektywy osób, które muszą nauczyć się radzić sobie z przeszłością, na którą nie byli gotowi.

 

Oliwia z klasy I B

 

widzmin

 

"Wiedźmin" - Andrzej Sapkowski

 

"LEPIEJ ZALICZAĆ SIĘ DO NIEKTÓRYCH, NIŻ DO WSZYSTKICH"
Książki „Wiedźmin” są jedną z ważniejszych pozycji dla każdego fana fantasy. Podoba mi się poczucie humoru autora, które można wyczuć między wersami. Polecam tę serię wszystkim, nie tylko miłośnikom fantasy, lecz też interesującym się polityką oraz gierkami między władcami.
 
Igor z klasy I C
 
 

November 9"November 9" - Colleen Hoover

 

„NIGDY NIE BĘDZIESZ W STANIE SIĘ ODNALEŹĆ, JEŚLI ZATRACISZ SIĘ W KIMŚ INNYM.”

Niesamowita powieść, która wciąga od samego początku i pozwala nam poznać piękno uczucia, które rodzi się między bohaterami. Tytuł powieści nie jest przypadkowy, gdyż 9 listopada jest kluczowym momentem dla obojga bohaterów. Ben wpada na pomysł, by przez kolejne pięć lat spotykali się w tym samym miejscu, w którym się poznali. Fallon przystaje na tę propozycję, a po wyjeździe dziewczyny ich kolejne spotkanie następuje za rok.

 

Sonia i Marta z klasy I B

 

 

Duma i uprzedzenie„Duma i uprzedzenie” - Jane Austen

 Zaryzykuj... i przeczytaj

 

„DUMA ZWIĄZANA JEST Z TYM, CO O SOBIE MYŚLIMY, PRÓŻNOŚĆ ZAŚ TYM, CO CHCIELIBYŚMY, ŻEBY INNI O NAS MYŚLELI”

Wspaniała książka. Piękna historia miłosna, cudowny język i ironiczny humor przenoszą w czasie. Polecam każdemu tę powieść jako niebanalną podróż po dziewiętnastowiecznej Anglii.

Katarzyna A. z klasy III A

 

Ojciec chrzestny male„Ojciec chrzestny” -  Mario Puzo

 Zaryzykuj... i przeczytaj

 

„KTO BUDUJE NA LUDZKIM ZAUFANIU, BUDUJE NA PIASKU”

Polecam tą książkę, ponieważ ma bardzo ciekawą fabułę oraz jest dobrze napisana. Tematy zawarte w książce są bardzo aktualne, nie jest to tylko opowieść o mafii. Książka dla wielu może być inspirująca, ponieważ w ,,Ojcu chrzestnym" znajdziemy np. rady biznesowe. Myślę, że książka spodoba się wielu osobom.

 

Emilia z klasy II B

 

 

Fight club male

 "Fight Club" - Chuck Palahniuk

  Zaryzykuj... i przeczytaj

 

"IM NIŻEJ UPADNIESZ, TYM WYŻEJ WZLECISZ. IM DALEJ ODBIEGNIESZ, TYM BARDZIEJ BÓG BEDZIE CIĘ CHCIAŁ ZAWRÓCIĆ"

Książka jest świetnie i oryginalnie napisana, fabuła wciągająca oraz naprawdę ciekawa. Pozytywnie mnie zaskoczyła i nakłoniła do przemyśleń w paru kwestiach. Autor przedstawia dość nietuzinkową ideologię, której namiastkę widać w wybranym przeze mnie cytacie. Nie jest to książka dla każdego, ale sądzę, że wielu osobom przypadnie do gustu.

 

Katarzyna T. z klasy III A

 

 

Promyczek

 "Promyczek" -  Kim Holden

 

Książka Kim Holden pt."Promyczek" jest to bardzo wzruszająca i opowieść o młodej dziewczynie, która była w stanie pomóc wszystkim, ale nie sobie. Nastolatka po przejściach, sierota, po matce z uzależnieniami. Kiedy wreszcie odnajduje spokój (miłość i prawdziwych przyjaciół), choroba nie pomaga jej się tym cieszyć w stu procentach. Jak skończy się historia Kim? Czy miłość przezwycięży chorobę?
Zapraszam do przeczytania tej książki i rozważenia słodko-gorzkich smaków życia.

 

Patrycja z klasy I F

 

powod by oddychac

 „Powód by oddychać”- Rebecca Donovan

 

Książka pt. "Powód by oddychać" to ujmująca, wciągająca i chwytająca za serce powieść. Jej główna bohaterka, niezwykle silna psychicznie i fizycznie dziewczyna, zmaga się z problemami, jakie dla wielu z nas nawet by się nie przyśniły. Czy pomimo wszystkich przeciwności losu będzie ona w stanie poddać się miłości, która nadeszła tak nieoczekiwanie? Czy będzie wystarczająco silna, aby zadbać o własne szczęście?

"Powód by oddychać" jest wyjątkową i pozytywnie zaskakującą książką. Porywa czytelnika i wypuszcza dopiero po poznaniu całej historii. 

Wioleta z klasy III C

  

 

walizka2

"Dziewczyna w walizce" -  Raphael Montes

 

Co ma zrobić nieśmiały student medycyny imieniem Teo, gdy na jego drodze pojawia się Clarice- dziewczyna marzeń, która totalnie zawróciła mu w głowie? Piękna, towarzyska, szalona, ale… nie jest zainteresowana Teo. Co wymyśli zakochany do szaleństwa student, aby Clarice w końcu zwróciła na niego uwagę? O tym musicie przekonać się sami sięgając po powieść „Dziewczyna w walizce”, ale ostrzegam: może być trochę strasznie!

Marta z klasy IA LO

  

 

 

wstyd maly"Wstyd" -  Helen FitzGerald

 

Książka opowiada historię osiemnastoletniej Su, która podczas wakacyjnego wyjazdu zostaje uwikłana w przerażająco wstydliwą sytuację. Filmik z jej udziałem krąży w sieci, a Su znika. Wszyscy jej szukają, a ona wcale nie chce zostać znaleziona. Nawet więcej, sama chce kogoś odnaleźć. Czy jej się uda? Czy wszystkie problemy zostaną rozwiązane? Czy Su na nowo poskłada swoje życie? Możemy się o tym przekonać czytając książkę.

Marta  z klasy IA LO

 

 

„Szeptem” to pierwsza część bestsellerowej serii amerykańskiej pisarki Becki Fitzparick. Główni bohaterowie książki to 16-letnia Nora Grey i o kilka lat starszy Path. Ona- pilna, wrażliwa i ambitna. On- skryty, trzymający się na uboczu i mroczny przystojniak. Poznają się na lekcji biologii. Początkowo negatywnie do siebie nastawieni, z czasem zakochują się w sobie na zabój. W życiu Nory zaczynają dziać się rzeczy trudne do wytłumaczenia. Czyżby to Path skrywał jakąś tajemnicę? Okazuje się, że bohaterowie znaleźli się w środku bitwy, którą od wieków toczą Upadli z Nieśmiertelnymi.

„Szeptem” to intrygująca i trzymająca w napięciu do ostatniej chwili książka, która wciąga i zaskakuje. Uważam, że warto po nią sięgnąć, bo jest to doskonała powieść dla młodzieży.

Patrycja  z klasy IC LO

 

Autorką książki pt. „Zanim się pojawiłeś” jest Jojo Moyes- brytyjska dziennikarka i pisarka. Na całym świecie sprzedano ponad 6 milionów egzemplarzy tej powieści.

„Zanim się pojawiłeś” to piękna, porywająca i zapierająca dech w piersiach powieść, która skradła moje serce swoją oryginalnością i poruszającą fabułą. Książka opowiada historię Willa, który jest człowiekiem biznesu, wiedzie poukładane, ale pełne adrenaliny życie z niesamowitą narzeczoną u swego boku. Jednak pewnego dnia w wyniku poważnego wypadku sielankowa egzystencja Willa diametralnie się zmienia… Wtedy pojawia się Lou- pokręcona, szalona i rozrywkowa dziewczyna. Czy obecność Lou wpłynie na życiowe decyzje Willa? Czy Lou stanie się dla niego na tyle ważna, by był w stanie zmienić swoje plany?

„Zanim się pojawiłeś” to książka, która pokazuje nam, że odwzajemniona miłość potrafi zdziałać cuda, potrafi dokonać niemożliwego. Uświadamia ona, że warto jest kochać i pozwalać na to, by ktoś nas kochał.

Wioleta  z klasy IC LO

 

,,CZERWONA KRÓLOWA” VICTORIA AVEYARD

Victoria Aveyard połączyła w swojej książce losy ludzi, które nie powinny się splatać. Mamy tutaj mnóstwo intryg, a bohaterowie dzielą się na lepszych, bo posiadających moce „srebrnokrwistych” i pozbawionych mocy „czerwonokrwistych”. Ale jest wyjątek. Główna bohaterka Mare Molly Barrow ma „gorszą” czerwoną krew, a mimo to posiada moc, o której nie śniło się nawet srebrnym „bogom” świata. Mare będzie wplątana do świata srebrnych, będzie musiała robić to, czego uprzywilejowani będą od niej oczekiwać. Jednak jej przeznaczeniem jest walka o sprawiedliwość, o którą tak trudno w jej świecie.

„Czerwona królowa” to książka dla wszystkich tych, którzy mają dość codziennej rutyny, oczekują od powieści wielu zwrotów akcji i braku słodkiego zakończenia. Jeśli lubisz takie klimaty, to sięgnij po tę książkę!         Aleksandra  z klasy IC LO

 

„Zgroza w Dunwich i inne opowiadania” H.P. Lovecrafta to obszerny, bo liczący ponad 700 stron zbiór opowiadań. W jego skład wchodzi 15 różnych historii, które wprowadzają nas w zupełnie inny świat z mitycznymi stworzeniami. Może nie uwierzycie, ale te ponad 700 stron czyta się bardzo szybko.

Po przeczytaniu:

Zaczyna nas bardzo ciekawić świat legend miejskich. Nasza wyobraźnia staje się bogatsza. Chcemy przeczytać więcej opowieści H.P. Lovecrafta, a później… robimy sobie miesięczną przerwę od czytania, bo aż głowa boliJ i… czytamy dalej!

Michał z klasy IB LO

Trylogia „Kuzynki Kruszewskie” Andrzeja Pilipiuka, na którą składają się powieści: „Kuzynki”, „Księżniczka” i „Dziedziczki”, opowiada o trzech kobietach w różnym wieku. Jednak poprzez ich wygląd nie można stwierdzić, ile która ma lat. Dlaczego tak jest?... Tego dowiecie się czytając trylogię. Przeznaczenie splata drogi trzech w zasadzie obcych kobiet, które odkrywają, że mają ze sobą o wiele więcej wspólnego niż im się wydawało.

Cykl jest bardzo lekką lekturą, przy której nie można się nudzić. Jednak liczne przygody z bardzo sympatycznymi paniami, to tylko część historii, to tylko pozory. Warto odkryć, co się pod nimi kryje…

Anna  z klasy IIIC LO

 

 

„Domofon” Zygmunta Miłoszewskiego opowiada o młodym małżeństwie, które wprowadza się do swojego pierwszego mieszkania na warszawskim Bródnie. Mieszkanie to udało się kupić okazyjnie, wyjątkowo tanio. Niestety, już pierwszego dnia dzieje się coś strasznego. Na klatce schodowej znalezione zostają zwłoki ludzkie, ale to nie jedyna z makabrycznych i mrożących krew w żyłach niespodzianek. Okazuje się, że nikt nie może opuścić budynku, choć drzwi nie są zamknięte.

Czy bohaterom horroru uda się wydostać z bloku? Kto lub co kryje się za dziwnymi wydarzeniami? Kto żyje, a kto umarł? Na te i wiele innych pytań odpowiedź znajdziecie w powieści.

Bardzo polecam „Domofon” oraz inne książki Zygmunta Miłoszewskiego. Trzymają one do końca w napięciu, a z każdą stroną opowieść jest coraz ciekawsza.

Marta  z klasy IA LO

 

„Player one” Ernesta Cline’a opowiada o przyszłości, w której nastąpił światowy kryzys. W Ameryce ludzie głodują i zamarzają na ulicach. Osiemnastoletni Wade ucieka od rzeczywistości w wirtualny świat OASIS. Jest to nowej generacji Internet, wszechobecna symulacja, gdzie można być kim się chce i robić, co się chce- żyć, uczyć się i bawić. Twórcą OASIS jest geniusz multimilioner Halliday. W stworzonym przez siebie świecie zakodował on zagadki, które prowadzą do kolosalnej fortuny i absolutnej władzy. Miliony ludzi próbowały bezowocnie złamać kody, by zdobyć nagrodę. Nagle Wade odkrywa pierwszą zagadkę. Cały świat patrzy, tysiące przyłączają się do gry, także potężni wirtualni gracze, którzy aby wygrać, nie cofną się przed niczym. Posuną się nawet do morderstwa w prawdziwym świecie. Wade, aby przeżyć, musi wygrać, aby wygrać, musi zmierzyć się z prawdziwym światem, z którego tak chciał uciec. STAWKĄ JEST ŚWIAT. CELEM NAJWYŻSZA NAGRODA.

Przeczytaj „Playera one” – przeżyjesz niesamowitą przygodęJ

Przeczytaj, zanim obejrzysz film, który wkrótce wejdzie na ekrany kin!

Krzysztof z klasy III C

 

"Pan Lodowego Ogrodu" Jarosława Grzędowicza opowiada o przyszłości, w której ludzie wysyłają ekspedycje na inne zamieszkałe planety. Kilkoro naukowców wyruszyło na planetę Midgaard i słuch o nich zaginął. Ekspedycja ratunkowa poprowadzona przez Vuko Drakkainena, i składająca się z Vuko Drakkainena, przybywa na Midgaard. Nasz główny bohater trafia na planetę, na której czas się zatrzymał jeszcze w średniowieczu i światem rządzą: męstwo, miłość i nienawiść.

PS W powieści pojawia się drugi narrator, ale nie mogę za wiele o nim powiedzieć, by nie zepsuć zabawy. Historia opowiedziana przez następcę Tygrysiego tronu jest jednak nie mniej interesująca. Życzę więc wszystkim zapalonym fanom dobrej fantastyki miłej lektury i wielu nieprzespanych nocy podczas czytania.

Dominik z klasy IIIC

 

„Metro 2033” jest przypowieścią o postnuklearnej Moskwie, gdzie ci, którzy przeżyli kryją się przed promieniowaniem i nowymi formami życia w stołecznym metrze – największym schronie przeciwatomowym świata. Rozproszone grupki ludzi tworzą państwa-miasta na stacjach kolejki podziemnej, handlując, wojując i układając się między sobą. Bohater książki, Artem, aby ocalić swoją stację, jest zmuszony do wyprawy na drugi koniec metra, podczas której pokonuje liczne niebezpieczeństwa i poznaje nowe społeczności, które powstały po wojnie. Im dłużej szedł, im więcej poznawał światopoglądów, tym bardziej przekonywał się, że cała jego wyprawa jest pozbawiona sensu. W końcu staje przed wyborem: czy jest sens iść dalej?

Gorąco polecam serię „Metro” Dimitra Glukhovskiego, która ukazuje postapokaliptyczny świat i życie wewnątrz moskiewskiego metra. W tej serii każdy fan lektur takiego typu znajdzie coś dla siebie i zaczyta się w niej na długie godziny.

Krzysztof  z klasy II A

 

 

 

 

„Dziewczyna z pociągu” – thriller psychologiczny brytyjskiej pisarki Pauli Hawkins

„Czytając tę książkę, przenosimy się w świat zagadek. Poznajemy historię Rachel – rozwódki i jak się później okazuje - alkoholiczki. Dziewczyna codziennie podróżuje tym samym pociągiem, który zatrzymuje się przed tym samym semaforem, dokładnie naprzeciwko szeregu domów, codziennie obserwuje życie młodego małżeństwa, wydaje jej się, ze zna je doskonale. Niby nic niezwykłego, a jednak, pewnego dnia nie dostrzega znajomej pary. Z Internetu dowiaduje się, że kobieta zaginęła. Rachel za wszelką cenę chce rozwiązać zagadkę jej zaginięcia. Czytając tę historię, sami możemy tworzyć własny scenariusz wydarzeń, szukać rozwiązania. Polecam tę książkę wszystkim miłośnikom kryminałów i nie tylko. Lektura do ostatniej strony trzyma w napięciu.”

Magdalena z klasy III E

 

 

 

Może "Chata" Williama Paula Younga będzie listem skierowanym od Taty do Ciebie. Może takim jaki dostał Mack pewnego zimowego dnia? Może właśnie w ten sposób On próbuje się z Tobą skontaktować?

Nie. To nie jest kolejna zwykła, nudna książka o teologii. Ona wzrusza, zaskakuje nieoczekiwanymi zwrotami akcji, zaczyna się jak kryminał. W niezwykły sposób opisuje przyjacielską relacje Boga z człowiekiem, a przez to daje inne, nowe spojrzenie na ból, cierpienie i nienawiść.

Nie masz nic do stracenia, wręcz przeciwnie - możesz zyskać. Ja odwiedziłam już "Chatę". A Ty? Zaryzykujesz?

Weronika  z klasy IB

 

Powieść polskiej pisarki Magdaleny Witkiewicz "Pierwsza na liście"- to luźna lektura na leniwe, weekendowe wieczory, ale skłaniająca czytelnika do refleksji. Książka opowiada historię przyjaźni, która po latach rodzi się na nowo oraz miłości, która wybucha gwałtownie i niespodziewanie. Jest to opowieść o trudnych wyborach, które mogą podarować komuś życie, o przebaczeniu i zrozumieniu oraz o wielkiej nadziei i sile kobiet. Jeden z polskich pisarzy, a mianowicie Janusz Leon Wiśniewski, powiedział: "Witkiewicz intryguje i wzrusza. Napisała współczesną historię o ludzkiej dobroci. Po tej książce chce się natychmiast stać lepszym człowiekiem. "

Gabriela  z klasy III E

 

 

Oto recenzja ulubionej książki Waszej koleżanki. Jesteśmy ciekawi czy znacie historię Mary i jej ogrodu.

„Moją ulubioną książką jest "Tajemniczy ogród" autorstwa Frances Burnett. Była to pierwsza książka, która mnie całkowicie wciągnęła. Czytając ją, przenosiłam się do świata stworzonego przez autorkę i czułam się, jakbym, to ja była bohaterką dzieła Burnett. Wyobrażałam sobie wszystko tak wyraźnie, że miałam wrażenie, jakbym oglądała film, a nie czytała opowieść. Chłonęłam tę książkę i nie chciałam, by się kończyła. Mimo tego, że przeczytałam ją kilka lat temu, nadal pamiętam każdy szczegół."

Olga  z klasy III A

 

Lektury szkolne zazwyczaj są czytane ze sporą dozą niechęci. Wpływa na to ich kiepska kompatybilność ze współczesnymi oczekiwaniami młodych ludzi. "Prawiek i inne czasy" Olgi Tokarczuk to kolejna z "przymusowych" książek, która początkowo niczym mnie nie urzekła. Okładka egzemplarza wydanego przez Wydawnictwo Literackie w żaden sposób nie zachęcała do dobrowolnego wyboru tejże pozycji, podobnie jak entuzjastyczne opinie krytyków literackich zamieszczone na czwartej stronie okładki. Znajdziemy na niej również krótki biogram autorki, w którym wymieniono jej główne osiągnięcia.

Książka rozpoczyna się od rozdziału "Czas Prawieku", który początkowo mocno mnie zniechęcił do dalszej lektury. Mało rzeczywisty początek wzbudził skojarzenia z nielubianą przeze mnie literaturą fantastyczną. Z czasem treść utworu stawała się coraz bardziej przejrzysta i przystępna. W kolejnych rozdziałach poznajemy mieszkańców wsi Prawiek, m.in. Michała Niebieskiego, który trafia na front w roku 14. Jego żoną jest brzemienna Genowefa, która podczas jego nieobecności rodzi córkę Misię. Misia po powrocie ojca z wojny stanie się jego oczkiem w głowie i najbardziej dopieszczonym dzieckiem z Prawieku. W tym czasie we wsi zjawia się Kłoska - skrajnie uboga kobieta o dyskusyjnej moralności. Jej los zwiąże się ze Złym Człowiekiem, który podobnie jak Kłoska został zmuszony do opuszczenia Prawieku i zamieszkania w lesie, tam też wychowa Rutę -dziecko, którego pochodzenie nie jest pewne. Podobna sytuacja dotyczy chorego Izydora, który według Genowefy jest w istocie dzieckiem Kłoski. Powieść w pierwszych rozdziałach przedstawia elementy zwyczajnego życia wielokulturowej społeczności Prawieku. Niemal sielankową rzeczywistość lat 20-tych i 30-tych burzy wojna, która przynosi do małego, zamkniętego świata śmierć i strach. Wojna ustępuje kolejnemu okresowi, który zmusza do bezwzględnego podporządkowania państwu i jednocześnie rodzi szansę sukcesu za cenę ustępstw i rezygnacji z części własnej wolności. Niezależnie od czasów toczy się życie dziedzica Popielskiego, który stopniowo traci kontakt z rzeczywistością, całkowicie oddając się grze.

W czasie lektury czytelnik jest w stanie dostrzec nieuchronność przemijania, a dzięki umieszczeniu elementów nierzeczywistych może oderwać się od zwyczajnej codzienności Prawieku i przenieść się do jego bardziej tajemniczej, alternatywnej strony. Całość jest okraszona ciekawymi, oddziałującymi na zmysły opisami krajobrazu i ludzi. Pomimo sporej dawki sceptycyzmu, jaki mi towarzyszył podczas pierwszego kontaktu z tą książką, ostatecznie oceniam ją pozytywnie.

Wiktor  z klasy III B

 

"Arabska żona” Tanyi Valko jest jedną z kilku książek, które tworzą całą serię. Czytałam wszystkie i z całą pewnością jeszcze nie raz do nich zajrzę. Pierwsza część, czyli właśnie „Arabska żona” opowiada o życiu kobiety, która po ślubie z Arabem zdecydowała się na wyjazd w jego rodzinne strony. Przedstawione są jej losy za granicą oraz relacje i stosunki między członkami rodziny męża. Kolejne części są kontynuacją pierwszego dzieła, które zostało okrzyknięte bestsellerem. Druga część pt. „Arabska córka” przedstawia zaś historię córki kobiety, której poświęcona jest pierwsza część. W serii opisane są zarówno sielankowe momenty mieszanych małżeństw, jak i problemy związane z odmiennością. Jednak nie tylko sielanka jest tematem książek. Seria porusza problemy związane z przemocą rodzinną, ucieczką do tzw. lepszego świata oraz wojnami, które są często spotykane w krajach arabskich. Z chęcią sięgam do tego typu książek, a szczególnie do dzieł Tanyi Valko, ponieważ już od dawna interesuję się poziomem życia kobiet w krajach arabskich. Historie kobiet przedstawione w książkach są tak ciekawe, że bardzo ciężko oderwać się od czytania. Pierwszą część, która ma około 600 stron, przeczytałam w niecałe 4,5 godziny. Czytałam wszystko bez żadnej przerwy, bo nie potrafiłam przestać i coraz bardziej interesowały mnie dalsze wydarzenia. Nie czekałam długo, by sięgnąć po kolejną część, która tak samo jak pierwsza nie zawiodła mnie. Obecnie jest już 6 części całej serii. Przede mną jeszcze dwie. Liczę, że będą tak samo dobre i ciekawe jak poprzednie. Z całego serca polecam wszystkim zarówno „Arabską żonę”, jak też wszystkie kolejne części. Jestem pewna, że nikt nie będzie żałował tego, że zdecydował się na przeczytanie przynajmniej pierwszej części, chociaż z doświadczenia wiem, że na jednej się nie skończy. Osobom, które zastanawiają się nad tym, czy przeczytać, mówię zdecydowanie, że nie ma powodu zwlekać. Polecam!

Karolina  z klasy III B

 

 

Książka "Gwiazd naszych wina" Johna Greena opowiada o szesnastoletniej Hazel, która choruje na raka. Dziewczyna nie chodzi do szkoły, nie żyje tak jak jej rówieśniczki, codziennie pokonuje ciężką drogę z butlą z tlenem u boku. Wiarę w siebie zyskuje dzięki grupie wsparcia, do której się zapisuje, tam również poznaje Augustusa, który jest w takiej samej sytuacji jak bohaterka. Bardzo lubię tę książkę, ponieważ uczy nas, że nie wszystko w życiu jest tak łatwe, jak nam się wydaje, ale oprócz przeciwności są momenty zaskakujące i pełne niespodzianek. Serdecznie polecam tę książkę!

Patrycja  klasy III B

 

 

„Utwory ,,Na krawędzi zawsze'' i ,,Na krawędzi nigdy'' są znakomitym przykładem książek pełnych namiętności, podróżowania i problemów życiowych, z którymi zmagają się główni bohaterowie. Historia dwójki tych młodych ludzi ukazała mi, na czym polega prawdziwa miłość, ale również uczucie, które może przyjść niespodziewanie, tak jak to było w przypadku głównej bohaterki Camryn Bennet. Jest ona zbyt przytłoczona swoją sytuacją życiową, a wciąż nawarstwiające się problemy wcale jej nie łagodzą. Młoda dziewczyna targana skrajnymi emocjami postanawia odmienić swój los i kupuje bilet autobusowy, by zwyczajnie uciec przed dotychczasowym życiem. W swojej podróży poznaje przystojnego chłopaka - Andrew, do którego początkowo odczuwa jedynie niechęć. Okazuje się, że i on znalazł się na życiowym zakręcie. Z czasem ta dwójka zaprzyjaźnia się i decyduje się wyruszyć we wspólną podróż. Podróż, która odmieni ich na zawsze. Stopniowo ich uczucie rozwija się, razem zmagają się z problemami. Uważam, że J.A. Redmerski – autorka tych dwóch hitów, napisała wspaniałą opowieść, dzięki czemu nie mogłam się oderwać od czytania, w pewnym momencie przeżywając to, co przeżywali bohaterowie. Jest w niej dużo humoru, np. gdy Camryn i Andrew spali pod gołym niebem i zaatakował ich wąż, a także zabawnych sytuacji, romantycznych scen czy wzruszających momentów. Po przeczytaniu obydwu części bardzo ważny stał się dla mnie cytat: ,,Mamy tylko jedno życie. Mamy jedną szansę, by życie było warte przeżycia.''. Bardzo polecam te książki i jestem pewna, że spodobają się one każdemu, kto lubi w wolnym czasie zatracić się w czytaniu”.

Sylwia  z klasy III B

 

"Love, Rosie" autorstwa irlandzkiej pisarki Cecelii Ahern napisana jest inaczej niż większość powieści. Historia bohaterki, którą jest tytułowa Rosie, opowiedziana jest w formie listów, które dziewczyna wymienia ze swoim wieloletnim przyjacielem Aleksem, przyjaciółką i rodziną. Książkę rozpoczyna wątek dziecięcej przyjaźni Rosie i Aleksa, następnie splot wydarzeń powoduje, że przyjaciele zostają rozdzieleni. Nieudolnie próbują ułożyć sobie życie, raz lepiej, a raz gorzej. Bardzo lubię wracać do tego tekstu, ponieważ ukazuje, że życie jest bardzo zaskakujące, czasami jeden wieczór potrafi na zawsze je odmienić. Inna forma powieści sprawia, że czyta się ją bardzo szybko."

Magdalena  z klasy III E