Zasady bezpiecznego korzystania z biblioteki

Funkcjonowanie biblioteki szkolnej Zespołu Szkół w Siemiatyczach w czasie pandemii COVID-19

Biblioteka szkolna pracuje zgodnie z wytycznymi MZ, GIS, MEN oraz rekomendacją BN dotyczącą funkcjonowania bibliotek podczas epidemii.

Obowiązki czytelników

• Do pomieszczenia biblioteki szkolnej mogą wejść tylko uczniowie i pracownicy szkoły, którzy mają zasłonięte nos i usta (maseczka).
  • Przed wejściem do biblioteki mają obowiązek zdezynfekować ręce lub użyć rękawiczek jednorazowych.
  • W punkcie obsługi czytelnika wyznaczono oddzielne strefy oznakowane linią:
  • - dla osoby oddającej książki i/lub wypożyczającej,
  • - dla osoby oczekującej na zwrot lub wypożyczenie,
  • - dla osoby wchodzącej do czytelni,
  • - miejsce do składowania oddanych książek.
  • W każdej strefie może przebywać jedna osoba. Maksymalnie w strefie przeznaczonej do zwrotu i wypożyczenia zbiorów mogą przebywać dwie osoby: jedna wypożyczająca, druga oczekująca (w wyznaczonej strefie). W przypadku większej liczby osób chcących zwrócić lub wypożyczyć książki, powinny one oczekiwać na korytarzu w bezpiecznej odległości 1,5-2 m. od siebie.  Zasada zachowania bezpiecznej odległości dotyczy również osób przebywających w czytelni.
  • Wszystkie zbiory biblioteczne podaje wyłącznie bibliotekarz.
  • W pomieszczeniu biblioteki zabrania się korzystania z telefonów komórkowych i innych urządzeń aktywowanych dotykiem.
  • Rekomenduje się składanie zamówień na książki drogą elektroniczną z wykorzystaniem programu bibliotecznego MOL NET+.

Obowiązki bibliotekarzy

• Nauczyciele bibliotekarze bezpośrednio obsługujący użytkowników biblioteki są zobowiązani do stosowania zasad profilaktyki zdrowotnej, min. zasłaniania nosa i ust,  dezynfekowania rąk lub zakładania jednorazowych rękawic ochronnych.
  • Wszystkie książki zwrócone przez czytelników są oznakowane datą zwrotu, odłożone w odrębne miejsce oraz poddane 2-dniowej kwarantannie.
  • Obowiązuje zasada dezynfekcji sprzętu komputerowego po każdym użytkowniku.
  • W czasie przerwy w bezpośredniej obsłudze czytelników nauczyciele bibliotekarze prowadzą prace porządkowe ze szczególnym uwzględnieniem ciągów komunikacyjnych: wietrzą salę, przecierają powierzchnie płaskie oraz klamki.
  • Po zakończeniu dnia pracy nauczyciele bibliotekarze dezynfekują środkami powierzchnie płaskie i sprzęty w pomieszczeniu biblioteki.