Nauczyciele polecają ...

 Nauczyciele naszej szkoły zachęcają do czytania.

Oto ich propozycje:  

 

Mlodosc ksiazka3"Młodość. Wyznania nastolatków”- Linn Skaber

 

Książka ta to porażająco szczery obraz okresu dorastania, który powstał w wyniku rozmów przeprowadzonych przez autorkę z norweskimi nastolatkami. Dlatego warto, by sięgnęła po nią nie tylko młodzież, ale również dorośli. Dodatkowym walorem tej publikacji jest jej niezwykle estetyczne wydanie. Poszczególne opowiadania zostały opatrzone kolorowymi ilustracjami, które podczas lektury książki zapewniają również ucztę zmysłowi wzroku.

 

  

Pedagog poleca „Jak przeprogramować nasz mózg. Przejmij kontrolę nad umysłem i przełam negatywne wzorce” - dr Joe Dispenza

Na początkowych stronach, poznajemy historię twórcy tej liczącej ponad 600 stron książki. Jest on wśród wielu wymienionych zawodów także chiropraktykiem. Cytując definicję wyszukaną w Internecie, dowiadujemy się, że „Chiropraktyka to metoda terapii manualnej, której korzenie sięgają starożytności. Jest jedną z dziedzin zaliczanych do kręgarstwa. Zajmuje się leczeniem kręgosłupa, jednak dzięki zabiegom z zakresu chiropraktyki pozbyć się także innych dolegliwości.” Dalej  przekonujemy się wobec jakich dolegliwości wykorzystuje ją autor, ale nie jest to główna problematyka książki.

Jak można domyślić się po tytule, w środku znajdziemy bardzo wiele informacji o mózgu. Poznamy jego budowę, funkcje, co potrafi  i do czego jest zdolny. Wyjaśnia nasze zachowania, myślenie oraz zmiany w jego budowanie na przestrzeni wieków oraz wpływ ewolucji.  

Poparty badaniami poznajemy mechanizm powstawania uzależnień, zakochania, co dzieje się w naszym mózgu pod wpływem stresu. Dużo wiedzy możemy zdobyć o pamięci i wszystkiego co z nią związane.

Badacze coraz większą uwagę kierują w stronę płata czołowego, dlatego autor również poświęcił mu dużo miejsca. O co w nim chodzi? Za co odpowiada, czy nasi przodkowie go posiadali? Sami się przekonajcie.

Autor nie pozostawia czytelnika tylko w sferze nauki, liczne historie osób często znajomych lub bliskich autora potwierdzają tezy badaczy.

Ta książka jest kopalnią wiedzy o mózgu, jednak nie należy do najłatwiejszych i na pewno nie nadaje się na zimowy wieczór pod kocem z kakao. Żeby jak najwięcej z niej zrozumieć i zapamiętać potrzebny jest wypoczęty mózg.

 

„Wojna nie ma w sobie nic z kobiety” – Swietłana Aleksijewicz

 Zaryzykuj... i przeczytaj 2022

 

"PO WOJNIE DŁUGO BAŁAM SIĘ NIEBA, BAŁAM SIĘ NAWET PODNIEŚĆ GŁOWĘ DO NIEBA. BAŁAM SIĘ ZOBACZYĆ ZAORANĄ ZIEMIĘ..."

Aleksiejewicz male

Poruszająca książka białoruskiej noblistki 2015 w dziedzinie literatury. Historia II wojny światowej widziana, przeżyta i zapamiętana przez kobiety, zupełnie inna od oficjalnej „męskiej” historii. Opisana innymi słowami, przepełniona innymi uczuciami. Nie ma tam bohaterów- są po prostu ludzie…. „I cierpią tam nie tylko ludzie, ale także ziemia, ptaki, drzewa”.

Swietłana Aleksijewicz spotkała się ze wszystkimi bohaterkami swojej książki- sanitariuszkami i żołnierkami (bo kobiety w Armii Radzieckiej nie tylko opatrywały rany, ale były też kaemistkami, saperami, strzelcami wyborowymi, lotnikami, dowódcami obsługi dział przeciwlotniczych). Z rozmów z nimi, z ich wspomnień, a także z przemyśleń samej Autorki powstał ten wstrząsający dokument. Swietłana Aleksjiewicz chciała „ Napisać taką książkę o wojnie, żeby się niedobrze robiło na myśl o niej, żeby sama ta myśl była wstrętna. Szalona. Żeby nawet generałom zrobiło się niedobrze…”.

Czy jej się to udało?- przeczytaj i odpowiedz sobie.

 

„Słowik” – Kristin Hannah

 Zaryzykuj... i przeczytaj 2022

 

„MIŁOŚĆ POWINNA BYĆ SILNIEJSZA OD NIENAWIŚCI, INACZEJ NIE MA DLA NAS PRZYSZŁOŚCI”

slowik male

Druga wojna światowa we Francji, na jej tle piękna opowieść o sile miłości, przebaczenia i poświęcenia. O odwadze, która rodzi się niespodziewanie, o woli przetrwania szczególnie w ekstremalnych warunkach. O wojnie, która zmienia każdego, która pokazuje jacy jesteśmy naprawdę. O wojnie, która weryfikuje poglądy, która zmusza do podejmowania trudnych decyzji. Dwie siostry – Vianne i Isabelle, dwa różne podejścia do tego, co należy robić w czasie wojny - dla siebie, swoich bliskich, Ojczyzny. Nastoletnia Isabelle, która przeżywa swoją pierwszą prawdziwą miłość, która bardzo ryzykuje działając w ruchu oporu. Vianne, która gotowa jest poświęcić wiele, by zapewnić bezpieczeństwo jedynej córce. Ich trudne relacje, ale również siostrzana miłość, która przezwycięża to, co je dzieli.

Zachęcam do przeczytania „Słowika”, opowieści zainspirowanej życiorysem Andree de Jongh, bojowniczki ruchu oporu. Sprzedana w milionach egzemplarzy na całym świecie, zachwyciła wiele czytelniczek. Sięgnijcie po nią, by się przekonać czy Was również będzie można zaliczyć do ich grona.

 

 „Egzaminy bez spiny. Wiesz więcej i potrafisz więcej niż Ci się wydaje” - Elżbieta Zubrzycka 

Pedagog egzaminyWydawać by się mogło po tytule, że jest skierowana do maturzystów. Jednak każdy uczeń zaczynając od pierwszej klasy w końcu będzie maturzystą. Codziennie młodzież odczuwa stres związany z różnymi aspektami ich życia. Najwięcej martwią się o stopnie w szkole, swoją przyszłość, maturę. Książka „Egzaminy bez spiny” mówi o stresie związanym z nauką, ale traktuje go inaczej niż większość poradników.

W książce nie znajdziemy porad jak radzić sobie ze stresem samym w sobie, za to znajdziemy jak odczuwać go mniej, dzięki skutecznym metodom nauki, zapamiętywania, powtarzania. Jak zapanować nad czasem, żeby go jak najlepiej wykorzystać. Na dalszych stronach przeczytamy o tym jak przemieniać porażkę, błąd w sukces i jak wynieść z nich najlepszą naukę.

W myśl „nikt nie chwali to sam się pochwalę”, dużo dowiemy się także o motywowaniu samego siebie. Często spotykamy się z radami dorosłych, które podcinają nam skrzydła, nie wspierają nas, ale skutecznie karmią naszego wewnętrznego krytyka. Autorka pokazuje jak budować swoją wewnętrzną motywację do nauki a przez to wzmacniać poczucie własnej wartości. To wszystko da nam siłę do wspierania siebie, w formie, w której przyniesie to dla nas  wiele korzyści. Pomocne w tym będzie określenie swojego rodzaju inteligencji oraz wiedza o tym, jak najlepiej wykorzystać jej potencjał do nauki i oczekiwanych wyników egzaminów.

Książka nie jest tylko zbiorem rad lub pomysłów, zawiera także ćwiczenia do pracy własnej. Tak jak podczas nauki matematyki potrzebujemy wykonać jak najwięcej zadań, tak samo zmiana myślenia, praca nad sobą składa się z ćwiczeń praktycznych. Na pewno po lekturze książki „Egzaminy bez spiny. Więcej wiesz i potrafisz więcej niż ci się wydaje” spokojniej i pewniej podejdziesz do egzaminów i sprawdzianów, które postawi przed Tobą życie.