Zaczytana szkoła

logo2

„Zaczytana szkoła” to wydarzenie, które zaplanowane zostało jako jedno z działań przewidzianych do realizacji w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. Podczas cyklicznych spotkań poszczególne klasy będą prezentowały na forum szkoły swoje fascynacje literackie.

 

CZERWIEC - CZYTANIE DZIESIĄTE - klasa 1D

 

W dniu 12 czerwca 2023 roku uczniowie klasy I D z wychowawczynią zaprezentowali swoje preferencje czytelnicze, które zakończyły cykl spotkań w ramach akcji „Zaczytana szkoła”.

wszyscy

Natalia Suwała i Magdalena  Warszycka przedstawiły dwa literackie wybory klasy, a mianowicie książki autorstwa Tomasza Jakimiuka „Jak to daleko” oraz „Ludzie drogi”.

Dziewczyny

Agnieszka Ryżko odczytała ciekawe fragmenty książki „Jak to daleko”, m. in.  relacjonujące początek wyprawy autora z rodzinnego domu w Siemiatyczach. Podczas spotkania wyświetlana była barwna i bogata w zdjęcia prezentacja autorstwa  Filipa Putko, Karola Swajdy i Macieja Zarzeckiego poświęcona proponowanym książkom. „Jak to daleko” to reportaż z podróży człowieka z pasją, odwagą, intuicją, z podróży trwającej 144 dni, z budżetem 50 euro. „Ludzie drogi” to historie, które pozwolą inaczej spojrzeć na nasze problemy.

publiczność

Pani Hanna Nielipińska, zachęcała do przeczytania książki „Gambit królowej” Waltera Tevisa. Powieść amerykańskiego autora z 1983 roku, w której szachowa rywalizacja jest tak naprawdę tylko tłem do pokazania niesamowitej historii o tym, jak dzięki pasji, determinacji i odwadze można pokonać nawet największe przeciwności losu. W opinii  pani Hanny Nielipińskiej „Gambit królowej” to przepiękna książka o samotności i przyjaźni, rywalizacji i współpracy, zagubieniu i poszukiwaniu sensu życia. To opowieść nie tylko dla miłośników szachów, ale dla każdego. Uczy przede wszystkim tego, by się nie poddawać. Podczas prezentacji powieści Waltera Tevisa bracia Jakub i Maciej Dawidziuk rozgrywali „partyjkę” szachów.

Hania

 

MAJ - CZYTANIE DZIEWIĄTE - klasa 1C

Kl. IC dziewczyny

25 maja 2023 roku swoje propozycje lekturowe w ramach akcji „Zaczytana szkoła” przedstawiła klasa I C. Młodzież polecała książkę amerykańskiego pisarza Winstona Grooma „Forrest Gump”. Tytułowy bohater już od 1986 roku porusza serca czytelników na całym świecie. Prezentację, przygotowaną przez Weronikę Orzepowską, rozpoczął cytat: „Życie jest jak pudełko czekoladek – Nigdy nie wiadomo co Ci się trafi.”  

Kl. IC czytający

Dlatego właśnie pudełko czekoladek towarzyszyło całemu wydarzeniu- co się komu trafi sprawdzali zarówno aktorzy, jak i publiczność. Fragmenty powieści, ilustrowane zdjęciami z filmu, przeczytał Dominik Tatarczuk, a w roli lektorów wystąpiły Agata Adamiuk i Aleksandra Denisewicz. Pomysł na przedstawienie książki zaproponował Szymon Kryński.

Kl. I C czekoladki

Wychowawczyni klasy I C, pani Monika Basista, polecała dwie powieści historyczne Elżbiety Cherezińskiej opowiadające o kobiecie niezwykłej. „Harda” i „Królowa” opisują losy Świętosławy, siostry Bolesława Chrobrego, kobiety hardej i ambitnej, która nie chciała być tylko pionkiem w układach i sojuszach swojego ojca Mieszka I. Dzięki powieściom poznamy drogę Świętosławy do tronu ówczesnej Szwecji, Danii, Anglii i Norwegii oraz dalsze losy królowej i jej rodziny, a także spojrzymy inaczej na historię Polski. 

KL. IC HARDA

Zarówno „Forrest Gump”, jak i powieści Elżbiety Cherezińskiej oraz setki innych intrygujących książek czekają na czytelników w bibliotece szkolnej. Zapraszamy!

Kl. I C wszyscy

 

KWIECIEŃ - CZYTANIE ÓSME - klasa 1 B

 

zaczytana IB 2

W środę 26 kwietnia o swoich preferencjach czytelniczych opowiadała klasa 1B wraz z wychowawczynią. Uczniowie zaprezentowali książkę autorstwa Jane Austen pt. „Duma i uprzedzenie”. Autorka ukazuje w niej życie angielskich wyższych sfer na przełomie XVIII i XIX wieku. Trafne obserwacje psychologiczne, humor i wątki romansowe sprawiają, że książka cieszy się wielką popularnością także współcześnie. Przygotowana przez Kacpra Jóźwiuka prezentacja stanowiła barwne tło czytanych przez Natalię Oleksiuk fragmentów utworu.

zaczytana IB 3
Kornelia Dawidziuk zaprezentowała wybór wychowawczyni klasy pani Jolanty Kalinowskiej. Utwór Beaty Sabały- Zielińskiej pt. ”Jak wysoko sięga miłość? Życie po BroadPeak” to niezwykła historia dwójki zwykłych ludzi – historia ich poznania, ich miłości. To książka o górach, rodzinie i spajającej to wszystko miłości, sięgającej wysoko poza szczyty Himalajów. Autorka, wsłuchując się w opowieść żony Maćka Berbeki z wielkim wyczuciem opisałauczucie , jakie łączyło artystkę z jednym z najsłynniejszych himalaistów w Polsce. Alpinisty, który oddał życie za marzenia i wielką miłość do gór.
zaczytana IB 1

 

MARZEC - CZYTANIE SIÓDME - klasa 1 A

 

Kolejne spotkanie z cyklu „Zaczytana szkoła” za nami. W piątek 24 marca 2023 r. mieliśmy okazję poznać preferencje czytelnicze klasy I A LO i jej wychowawczyni pani Barbary Łuby. Tym razem młodzież reklamowała książkę z dziedziny kulinariów, a była to: „Kuchnia amerykańska” wydana w kolekcji „Podróże kulinarne. Tradycje, smaki i potrawy”.

Ula Gabrys 1A

Lektorzy, Ula Owczarska i Gabriel Sawczuk, zaciekawili słuchaczy historią amerykańskiej kuchni, która powstała z połączenia doświadczeń kulinarnych emigrantów z różnych stron świata. Odnajdziemy w niej smaki niemieckie, angielskie, włoskie, polskie, meksykańskie i wiele innych. Na to, jakie potrawy serwowane są w amerykańskich domach i restauracjach ma też wpływ położenie i klimat poszczególnych stanów. Opowieściom o amerykańskich tradycjach kulinarnych towarzyszyła ciekawa prezentacja opracowana przez Julię Antoszuk. Od dziś na pewno przestaniemy myśleć o kuchni amerykańskiej tylko i wyłącznie jako o niezdrowych fast-foodach. 

Klasa 1A

Propozycje czytelnicze wychowawczyni klasy I A pozostawiły słuchaczy w kręgu kultury amerykańskiej. Pani Barbara Łuba gorąco polecała do przeczytania wszystkim zebranym, nie tylko młodzieży, książkę „Gwiazd naszych wina”, której autorem jest John Green. Opowieść o nastolatkach, ich chorobie, miłości, ale i o umiejętności cieszenia się życiem z pewnością nikogo nie pozostawi obojętnym i nie rozczaruje. Druga propozycja pani Łuby to twórczość Harlana Cobena, a szczególnie cykl, którego bohaterem jest nastoletni Mickey Bolitar. Rozpoczyna go część pod tytułem „Schronienie”, w której poznajemy młodych bohaterów i ich problemy oraz kulisy tajemniczych wydarzeń. Czy ci, którzy zginęli, żyją? Czy odnajdą się ci, którzy znikli? Czy Mickey odziedziczył po swoim stryju talent detektywistyczny? Kto sięgnie po książki Harlana Cobena na pewno nie będzie się nudził! 

Ciasto 1A

Na zakończenie prezentacji dziewczyny z klasy IA poczęstowały wszystkich upieczonymi przez siebie słodkościami kuchni amerykańskiej, a pani Barbara  Łuba zachęcała młodzież do czytania cytując przy okazji Cycerona: „Książka to najlepszy przyjaciel człowieka, a biblioteka to świątynia jego myśli”.

Dyrekcja 1A

Do pięknych słów starożytnego myśliciela odniosła się dyrektor Bożena Krzyżanowska zadając pytanie: dlaczego właśnie książka jest najlepszym naszym przyjacielem?. Cieszy, że część młodzieży podjęła  wyzwanie odpowiadając na pytanie. Może po dzisiejszej akcji ktoś zaprzyjaźni się z książką?

Prowadzacy 1A

 

LUTY - CZYTANIE SZÓSTE - klasa 2 C

 

Kolejna edycja całorocznej akcji „Zaczytana szkoła” za nami. Tym razem o swoich preferencjach czytelniczych opowiadali uczniowie klasy IIC wraz z wychowawcą, tym samym promując księgozbiór dostępny w bibliotece.

wszyscy 2C

Do prezentacji klasa II C wybrała książkę autorstwa Jarosława Kaczmarka pt.: „Gole wszechczasów”. Publikacja opisuje niepowtarzalne emocje, jakie towarzyszyły ważnym meczom w historii polskiego i światowego futbolu. Uczniowie przeczytali i mini scenkami zilustrowali fragment opisujący wyczyn Roberta Lewandowskiego, jakim było strzelenie 5 goli w wciągu 9 minut trwania meczu.

prowadzacy 2C

Klasowi lektorzy – Igor Łukjaniuk i Paweł Łuba świetnie oddali sportowe emocje, a bohaterowie czytanego fragmentu (Miłosz Kowalczuk jako Robert Lewandowski, Paweł Jaszczołt jako Anna Lewandowska i Kacper Kryński w roli bramkarza Dantego) zadbali o to, by fragmentu można było nie tylko posłuchać, ale również go obejrzeć.

pilkarze 2C

Wychowawczyni klasy, Ewa M. Iwaniak, zachęcała natomiast do przeczytania książki norweskiej dziennikarki Linn Skaber pt.: „Młodość. Wyznania nastolatków”. Książka ta to porażająco szczery obraz okresu dorastania, który powstał w wyniku rozmów przeprowadzonych przez autorkę z norweskimi nastolatkami. Dlatego warto, by sięgnęła po nią nie tylko młodzież, ale również dorośli. Dodatkowym walorem tej publikacji jest jej niezwykle estetyczne wydanie. Poszczególne opowiadania zostały opatrzone kolorowymi ilustracjami, które podczas lektury książki zapewniają również ucztę zmysłowi wzroku.

Pani Ewa 2C

 widownia 2C

 

STYCZEŃ - CZYTANIE PIĄTE - klasa 2 B

 

19 stycznia 2023r. kolejny raz odbyła się promocja książek z naszej biblioteki, tym razem do akcji włączyła się klasa 2B.

SoniaMarta 2B

Sonia Korol przeczytała kilka fragmentów "It Ends with Us" autorstwa Colleen Hoover, książki którą wybrała klasa.

widownia male 2B

Natomiast Marta Rytel zaprezentowała  wybór wychowawczyni klasy - "Więźniowie geografii czyli wszystko, co chciałbyś wiedzieć o globalnej polityce", autorstwa Tima Marshalla.

geografia male 2B

Podczas spotkania wyświetlana była prezentacja autorstwa Soni i Marty poświęcona proponowanym książkom.

czytanie 2 B strona szkoly

W przygotowanie spotkania włączyły się również Wiktoria Blakicka, Oliwia Jóźwiuk oraz wychowawczyni klasy II B- pani Alicja Smoktunowicz.

dziewczyny 2b male

  

GRUDZIEŃ - CZYTANIE CZWARTE- klasa 2 A

 

21 grudnia 2022 r. miało miejsce kolejne czytelnicze spotkanie, tym razem przygotowane przez uczniów klasy 2A.

Czytanie 2A publicz

Uczennice Gabriela Łukijaniuk i Sylwia Koc zaprezentowały fragmenty dwóch interesujących książek.

Czytanie 2A prowadz

Gabriela przeniosła słuchaczy w świąteczny klimat dzięki ,,Opowieści wigilijnej" Karola Dickensa. Sylwia przedstawiła propozycję książkową wychowawczyni klasy II A -  pani Iwony Hapanowicz–Charko, miłośniczki natury.

Czytanie 2A prezentacja

Dzięki fragmentom ,,Kwitnącego umysłu " zebrani dowiedzieli się, jak kwiaty wpływają na nasze samopoczucie oraz czym jest hortiterapia. Książka przekazana w darze przez panią Iwonę Hapanowicz–Charko dostępna jest w bibliotece.

Czytanie 2A ksiazka

Ostatnim etapem prezentacji był konkurs, w którym nasi uczniowie i nauczyciele mogli wykazać się znajomością różnych roślin. Wyzwanie podjął Marcin Dołoto z kl. III C, który, z niewielką pomocą publiczności, poradził sobie z pytaniami konkursowymi i wygrał czekoladę. Miłą niespodzianką były słodycze rozdawane przez  Mikołaja na zakończenie spotkania.  

Czytanie 2A mikolaj

Prezentację przygotowali: Aleksandra Gilar, Kinga Mickiewicz, Sylwia Koc, Gabriela Łukijaniuk, Bartosz Władysiuk oraz wychowawczyni klasy 2A.

Czytanie 2A organizatorzy

 

LISTOPAD - CZYTANIE 3 - klasa III C  

 

Dnia 18 listopada 2022 r. odbyło się kolejne spotkanie w ramach naszej akcji, tym razem przygotowane przez klasę 3C.

IIIC widownia

Prowadzący, Oliwia Gajko oraz Marcin Dołoto, przeczytali  kilka fragmentów książki i przenieśli uczestników w tajemnicze miejsce, jakim jest Hogward. Słuchacze nie mieli wątpliwości, o jaką książkę chodzi. Była to oczywiście pierwsza część serii o najsłynniejszym czarodzieju świata, czyli „ Harry Potter i Kamień Filozoficzny” autorstwa J. K. Rowling.

IIIC czytaja male

Pan Wojciech Zieleniewski, wychowawca III C i nauczyciel wychowania fizycznego, w bardzo interesujący sposób przedstawił swoją propozycję lektury. „Triathlon : potrójna pasja : od pierwszego treningu do mety” Łukasza Remisiewicza  to książka, po którą warto sięgnąć. Pan Zieleniewski przedstawił drogę, którą  autor przeszedł od osoby z nadwagą, która nie uprawia żadnego sportu do uczestnika wielu maratonów i triathlonów na całym świecie. Ta książkowa propozycja z pewnością może być doskonałą  inspiracją dla młodzieży.

IIIC Wojtek male

Na koniec zebrani mogli sprawdzić swoją wiedzę o Harrym Potterze i jego przygodach. Prowadzący przygotowali Kahoota - mini quiz, w którym wzięli udział uczestnicy spotkania.  

IIIC Kahoot male

W zaciętej walce zwyciężył uczeń klasy 3C - Piotr Fiłoc.  Gratulujemy!

IIIC Piotrek male

 

PAŹDZIERNIK - CZYTANIE 2 - klasa III B  

 

18 października klasa 3B wraz z wychowawczynią p. Justyną Owczarską zaprezentowała książki, które polecają do przeczytania. Prezentację rozpoczęła scenka z książki ,,Ojciec chrzestny". Musimy przyznać, że nasi humaniści to świetni aktorzy!

3B wszyscy

Następnie prowadząca spotkanie Emilia Komoń przedstawiła krótko książkę, z której scena została zaczerpnięta.  Wychowawczyni klasy IIIB   zachęcała do przeczytania książki "Dziewczyny wojenne", przedstawiającą losy 11 Polek w czasach II wojny światowej.

3B prezent

Miłym i zaskakującym akcentem było podarowanie do biblioteki szkolnej, przez organizatorów spotkania, książki pt. ,,Nie umieraj do jutra". Był to prezent z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych i miła pamiątka, która na zawsze zostanie w szkole.

3B ksiazka autografy

Jeszcze raz polecamy prezentowane książki: ,,Ojciec chrzestny" Mario Puzo, „Dziewczyny wojenne" , „Dziewczyny z powstania" Anna Herbich

3B publicz

 

WRZESIEŃ - CZYTANIE 1 - klasa III A  

 

3A prowadzacy male

W czwartek 22 września 2022 r. podczas długiej przerwy odbyło się pierwsze szkolne czytanie, które przygotowała klasa III A wraz z wychowawczynią p. Małgorzatą Sawczuk. Uczniowie opracowali ciekawą prezentacją dotyczącą korzyści płynących z czytania oraz podzielili się swoimi wrażeniami na temat swoich ulubionych książek, a były to: „Opowieści z Narnii” C.S. Lewisa oraz „Mały książę” A. Saint-Exupery’ego.

3A czytajacy male

Szkolne czytanie prowadzili: Agnieszka Gumieniak i Maciej Grzybowski, a fragmenty „Małego księcia”czytały: Marlena Małyszczuk i Weronika Czerwiec.

3A male prowadzacy