„Zaczytana szkoła” to wydarzenie, które zaplanowane zostało jako jedno z działań przewidzianych do realizacji w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. Podczas cyklicznych spotkań poszczególne klasy będą prezentowały na forum szkoły swoje fascynacje literackie.
CZERWIEC - CZYTANIE DZIESIĄTE - klasa 1D
W dniu 12 czerwca 2023 roku uczniowie klasy I D z wychowawczynią zaprezentowali swoje preferencje czytelnicze, które zakończyły cykl spotkań w ramach akcji „Zaczytana szkoła”.
Natalia Suwała i Magdalena Warszycka przedstawiły dwa literackie wybory klasy, a mianowicie książki autorstwa Tomasza Jakimiuka „Jak to daleko” oraz „Ludzie drogi”.
Agnieszka Ryżko odczytała ciekawe fragmenty książki „Jak to daleko”, m. in. relacjonujące początek wyprawy autora z rodzinnego domu w Siemiatyczach. Podczas spotkania wyświetlana była barwna i bogata w zdjęcia prezentacja autorstwa Filipa Putko, Karola Swajdy i Macieja Zarzeckiego poświęcona proponowanym książkom. „Jak to daleko” to reportaż z podróży człowieka z pasją, odwagą, intuicją, z podróży trwającej 144 dni, z budżetem 50 euro. „Ludzie drogi” to historie, które pozwolą inaczej spojrzeć na nasze problemy.
Pani Hanna Nielipińska, zachęcała do przeczytania książki „Gambit królowej” Waltera Tevisa. Powieść amerykańskiego autora z 1983 roku, w której szachowa rywalizacja jest tak naprawdę tylko tłem do pokazania niesamowitej historii o tym, jak dzięki pasji, determinacji i odwadze można pokonać nawet największe przeciwności losu. W opinii pani Hanny Nielipińskiej „Gambit królowej” to przepiękna książka o samotności i przyjaźni, rywalizacji i współpracy, zagubieniu i poszukiwaniu sensu życia. To opowieść nie tylko dla miłośników szachów, ale dla każdego. Uczy przede wszystkim tego, by się nie poddawać. Podczas prezentacji powieści Waltera Tevisa bracia Jakub i Maciej Dawidziuk rozgrywali „partyjkę” szachów.
MAJ - CZYTANIE DZIEWIĄTE - klasa 1C
25 maja 2023 roku swoje propozycje lekturowe w ramach akcji „Zaczytana szkoła” przedstawiła klasa I C. Młodzież polecała książkę amerykańskiego pisarza Winstona Grooma „Forrest Gump”. Tytułowy bohater już od 1986 roku porusza serca czytelników na całym świecie. Prezentację, przygotowaną przez Weronikę Orzepowską, rozpoczął cytat: „Życie jest jak pudełko czekoladek – Nigdy nie wiadomo co Ci się trafi.”
Dlatego właśnie pudełko czekoladek towarzyszyło całemu wydarzeniu- co się komu trafi sprawdzali zarówno aktorzy, jak i publiczność. Fragmenty powieści, ilustrowane zdjęciami z filmu, przeczytał Dominik Tatarczuk, a w roli lektorów wystąpiły Agata Adamiuk i Aleksandra Denisewicz. Pomysł na przedstawienie książki zaproponował Szymon Kryński.
Wychowawczyni klasy I C, pani Monika Basista, polecała dwie powieści historyczne Elżbiety Cherezińskiej opowiadające o kobiecie niezwykłej. „Harda” i „Królowa” opisują losy Świętosławy, siostry Bolesława Chrobrego, kobiety hardej i ambitnej, która nie chciała być tylko pionkiem w układach i sojuszach swojego ojca Mieszka I. Dzięki powieściom poznamy drogę Świętosławy do tronu ówczesnej Szwecji, Danii, Anglii i Norwegii oraz dalsze losy królowej i jej rodziny, a także spojrzymy inaczej na historię Polski.
Zarówno „Forrest Gump”, jak i powieści Elżbiety Cherezińskiej oraz setki innych intrygujących książek czekają na czytelników w bibliotece szkolnej. Zapraszamy!
KWIECIEŃ - CZYTANIE ÓSME - klasa 1 B
W środę 26 kwietnia o swoich preferencjach czytelniczych opowiadała klasa 1B wraz z wychowawczynią. Uczniowie zaprezentowali książkę autorstwa Jane Austen pt. „Duma i uprzedzenie”. Autorka ukazuje w niej życie angielskich wyższych sfer na przełomie XVIII i XIX wieku. Trafne obserwacje psychologiczne, humor i wątki romansowe sprawiają, że książka cieszy się wielką popularnością także współcześnie. Przygotowana przez Kacpra Jóźwiuka prezentacja stanowiła barwne tło czytanych przez Natalię Oleksiuk fragmentów utworu.
MARZEC - CZYTANIE SIÓDME - klasa 1 A
Kolejne spotkanie z cyklu „Zaczytana szkoła” za nami. W piątek 24 marca 2023 r. mieliśmy okazję poznać preferencje czytelnicze klasy I A LO i jej wychowawczyni pani Barbary Łuby. Tym razem młodzież reklamowała książkę z dziedziny kulinariów, a była to: „Kuchnia amerykańska” wydana w kolekcji „Podróże kulinarne. Tradycje, smaki i potrawy”.
Lektorzy, Ula Owczarska i Gabriel Sawczuk, zaciekawili słuchaczy historią amerykańskiej kuchni, która powstała z połączenia doświadczeń kulinarnych emigrantów z różnych stron świata. Odnajdziemy w niej smaki niemieckie, angielskie, włoskie, polskie, meksykańskie i wiele innych. Na to, jakie potrawy serwowane są w amerykańskich domach i restauracjach ma też wpływ położenie i klimat poszczególnych stanów. Opowieściom o amerykańskich tradycjach kulinarnych towarzyszyła ciekawa prezentacja opracowana przez Julię Antoszuk. Od dziś na pewno przestaniemy myśleć o kuchni amerykańskiej tylko i wyłącznie jako o niezdrowych fast-foodach.
Propozycje czytelnicze wychowawczyni klasy I A pozostawiły słuchaczy w kręgu kultury amerykańskiej. Pani Barbara Łuba gorąco polecała do przeczytania wszystkim zebranym, nie tylko młodzieży, książkę „Gwiazd naszych wina”, której autorem jest John Green. Opowieść o nastolatkach, ich chorobie, miłości, ale i o umiejętności cieszenia się życiem z pewnością nikogo nie pozostawi obojętnym i nie rozczaruje. Druga propozycja pani Łuby to twórczość Harlana Cobena, a szczególnie cykl, którego bohaterem jest nastoletni Mickey Bolitar. Rozpoczyna go część pod tytułem „Schronienie”, w której poznajemy młodych bohaterów i ich problemy oraz kulisy tajemniczych wydarzeń. Czy ci, którzy zginęli, żyją? Czy odnajdą się ci, którzy znikli? Czy Mickey odziedziczył po swoim stryju talent detektywistyczny? Kto sięgnie po książki Harlana Cobena na pewno nie będzie się nudził!
Na zakończenie prezentacji dziewczyny z klasy IA poczęstowały wszystkich upieczonymi przez siebie słodkościami kuchni amerykańskiej, a pani Barbara Łuba zachęcała młodzież do czytania cytując przy okazji Cycerona: „Książka to najlepszy przyjaciel człowieka, a biblioteka to świątynia jego myśli”.
Do pięknych słów starożytnego myśliciela odniosła się dyrektor Bożena Krzyżanowska zadając pytanie: dlaczego właśnie książka jest najlepszym naszym przyjacielem?. Cieszy, że część młodzieży podjęła wyzwanie odpowiadając na pytanie. Może po dzisiejszej akcji ktoś zaprzyjaźni się z książką?
LUTY - CZYTANIE SZÓSTE - klasa 2 C
Kolejna edycja całorocznej akcji „Zaczytana szkoła” za nami. Tym razem o swoich preferencjach czytelniczych opowiadali uczniowie klasy IIC wraz z wychowawcą, tym samym promując księgozbiór dostępny w bibliotece.
Do prezentacji klasa II C wybrała książkę autorstwa Jarosława Kaczmarka pt.: „Gole wszechczasów”. Publikacja opisuje niepowtarzalne emocje, jakie towarzyszyły ważnym meczom w historii polskiego i światowego futbolu. Uczniowie przeczytali i mini scenkami zilustrowali fragment opisujący wyczyn Roberta Lewandowskiego, jakim było strzelenie 5 goli w wciągu 9 minut trwania meczu.
Klasowi lektorzy – Igor Łukjaniuk i Paweł Łuba świetnie oddali sportowe emocje, a bohaterowie czytanego fragmentu (Miłosz Kowalczuk jako Robert Lewandowski, Paweł Jaszczołt jako Anna Lewandowska i Kacper Kryński w roli bramkarza Dantego) zadbali o to, by fragmentu można było nie tylko posłuchać, ale również go obejrzeć.
Wychowawczyni klasy, Ewa M. Iwaniak, zachęcała natomiast do przeczytania książki norweskiej dziennikarki Linn Skaber pt.: „Młodość. Wyznania nastolatków”. Książka ta to porażająco szczery obraz okresu dorastania, który powstał w wyniku rozmów przeprowadzonych przez autorkę z norweskimi nastolatkami. Dlatego warto, by sięgnęła po nią nie tylko młodzież, ale również dorośli. Dodatkowym walorem tej publikacji jest jej niezwykle estetyczne wydanie. Poszczególne opowiadania zostały opatrzone kolorowymi ilustracjami, które podczas lektury książki zapewniają również ucztę zmysłowi wzroku.
STYCZEŃ - CZYTANIE PIĄTE - klasa 2 B
19 stycznia 2023r. kolejny raz odbyła się promocja książek z naszej biblioteki, tym razem do akcji włączyła się klasa 2B.
Sonia Korol przeczytała kilka fragmentów "It Ends with Us" autorstwa Colleen Hoover, książki którą wybrała klasa.
Natomiast Marta Rytel zaprezentowała wybór wychowawczyni klasy - "Więźniowie geografii czyli wszystko, co chciałbyś wiedzieć o globalnej polityce", autorstwa Tima Marshalla.
Podczas spotkania wyświetlana była prezentacja autorstwa Soni i Marty poświęcona proponowanym książkom.
W przygotowanie spotkania włączyły się również Wiktoria Blakicka, Oliwia Jóźwiuk oraz wychowawczyni klasy II B- pani Alicja Smoktunowicz.
GRUDZIEŃ - CZYTANIE CZWARTE- klasa 2 A
21 grudnia 2022 r. miało miejsce kolejne czytelnicze spotkanie, tym razem przygotowane przez uczniów klasy 2A.
Uczennice Gabriela Łukijaniuk i Sylwia Koc zaprezentowały fragmenty dwóch interesujących książek.
Gabriela przeniosła słuchaczy w świąteczny klimat dzięki ,,Opowieści wigilijnej" Karola Dickensa. Sylwia przedstawiła propozycję książkową wychowawczyni klasy II A - pani Iwony Hapanowicz–Charko, miłośniczki natury.
Dzięki fragmentom ,,Kwitnącego umysłu " zebrani dowiedzieli się, jak kwiaty wpływają na nasze samopoczucie oraz czym jest hortiterapia. Książka przekazana w darze przez panią Iwonę Hapanowicz–Charko dostępna jest w bibliotece.
Ostatnim etapem prezentacji był konkurs, w którym nasi uczniowie i nauczyciele mogli wykazać się znajomością różnych roślin. Wyzwanie podjął Marcin Dołoto z kl. III C, który, z niewielką pomocą publiczności, poradził sobie z pytaniami konkursowymi i wygrał czekoladę. Miłą niespodzianką były słodycze rozdawane przez Mikołaja na zakończenie spotkania.
Prezentację przygotowali: Aleksandra Gilar, Kinga Mickiewicz, Sylwia Koc, Gabriela Łukijaniuk, Bartosz Władysiuk oraz wychowawczyni klasy 2A.
LISTOPAD - CZYTANIE 3 - klasa III C
Dnia 18 listopada 2022 r. odbyło się kolejne spotkanie w ramach naszej akcji, tym razem przygotowane przez klasę 3C.
Prowadzący, Oliwia Gajko oraz Marcin Dołoto, przeczytali kilka fragmentów książki i przenieśli uczestników w tajemnicze miejsce, jakim jest Hogward. Słuchacze nie mieli wątpliwości, o jaką książkę chodzi. Była to oczywiście pierwsza część serii o najsłynniejszym czarodzieju świata, czyli „ Harry Potter i Kamień Filozoficzny” autorstwa J. K. Rowling.
Pan Wojciech Zieleniewski, wychowawca III C i nauczyciel wychowania fizycznego, w bardzo interesujący sposób przedstawił swoją propozycję lektury. „Triathlon : potrójna pasja : od pierwszego treningu do mety” Łukasza Remisiewicza to książka, po którą warto sięgnąć. Pan Zieleniewski przedstawił drogę, którą autor przeszedł od osoby z nadwagą, która nie uprawia żadnego sportu do uczestnika wielu maratonów i triathlonów na całym świecie. Ta książkowa propozycja z pewnością może być doskonałą inspiracją dla młodzieży.
Na koniec zebrani mogli sprawdzić swoją wiedzę o Harrym Potterze i jego przygodach. Prowadzący przygotowali Kahoota - mini quiz, w którym wzięli udział uczestnicy spotkania.
W zaciętej walce zwyciężył uczeń klasy 3C - Piotr Fiłoc. Gratulujemy!
PAŹDZIERNIK - CZYTANIE 2 - klasa III B
18 października klasa 3B wraz z wychowawczynią p. Justyną Owczarską zaprezentowała książki, które polecają do przeczytania. Prezentację rozpoczęła scenka z książki ,,Ojciec chrzestny". Musimy przyznać, że nasi humaniści to świetni aktorzy!
Następnie prowadząca spotkanie Emilia Komoń przedstawiła krótko książkę, z której scena została zaczerpnięta. Wychowawczyni klasy IIIB zachęcała do przeczytania książki "Dziewczyny wojenne", przedstawiającą losy 11 Polek w czasach II wojny światowej.
Miłym i zaskakującym akcentem było podarowanie do biblioteki szkolnej, przez organizatorów spotkania, książki pt. ,,Nie umieraj do jutra". Był to prezent z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych i miła pamiątka, która na zawsze zostanie w szkole.
Jeszcze raz polecamy prezentowane książki: ,,Ojciec chrzestny" Mario Puzo, „Dziewczyny wojenne" , „Dziewczyny z powstania" Anna Herbich
WRZESIEŃ - CZYTANIE 1 - klasa III A
W czwartek 22 września 2022 r. podczas długiej przerwy odbyło się pierwsze szkolne czytanie, które przygotowała klasa III A wraz z wychowawczynią p. Małgorzatą Sawczuk. Uczniowie opracowali ciekawą prezentacją dotyczącą korzyści płynących z czytania oraz podzielili się swoimi wrażeniami na temat swoich ulubionych książek, a były to: „Opowieści z Narnii” C.S. Lewisa oraz „Mały książę” A. Saint-Exupery’ego.
Szkolne czytanie prowadzili: Agnieszka Gumieniak i Maciej Grzybowski, a fragmenty „Małego księcia”czytały: Marlena Małyszczuk i Weronika Czerwiec.