KEN - założenia, przedstawiciele, działalność, osiągnięcia

Komisja Edukacji Narodowej

-założenia, przedstawiciele, działalność, osiągnięcia

Projekt „Komisja Edukacji Narodowej- założenia, przedstawiciele, działalność, osiągnięcia” realizowany był w Zespole Szkół w Siemiatyczach w okresie od 12.09.2022 do 12.10.2022 r. Jego adresatami byli uczniowie klas drugich liceum ogólnokształcącego (IIA, IIB, IIC) oraz ich wychowawcy, a przebieg wydarzenia koordynowali nauczyciele: Monika Basista i Bożena Czerkas.

Cele projektu:

• zdobycie wiedzy na temat Komisji Edukacji Narodowej, jej założeń, przedstawicieli, działalności i osiągnięć;
  • poszerzenie wiedzy na temat życia codziennego w epoce oświecenia;
  • wykorzystanie zdobytej wiedzy w praktyce podczas obchodów święta patrona szkoły:
  • udział w quizie dotyczącym Komisji Edukacji Narodowej;
  • prezentacja portretu jednego z przedstawicieli KEN;
  • prezentacja stylizacji kobiecej lub męskiej z epoki oświecenia;
  • umiejętne korzystanie z różnych źródeł informacji podczas realizacji zadań;
  • doskonalenie pracy w grupie;
  • popularyzacja zbiorów biblioteki szkolnej i czytelnictwa.

Harmonogram działań projektowych zawierał:

• opracowanie regulaminu ogólnoszkolnego konkursu „Komisja Edukacji Narodowej – założenia, przedstawiciele, działalność, osiągnięcia” i przekazanie go wychowawcom- do 19.09.2022;
  • podział klas na grupy uczniów odpowiedzialne za wykonanie poszczególnych zadań- do 23.09.2022;
  • wybranie przez każdą klasę przedstawiciela KEN, którego portret będzie wykonany i zgłoszenie wyboru organizatorom – do 23.09.2022;
  • wyszukiwanie przez uczniów w bibliotece szkolnej, MBP w Siemiatyczach oraz w Internecie źródeł informacji pomocnych podczas realizacji zadań projektowych- na bieżąco, zgodnie z potrzebami;
  • konsultacje z organizatorami – zgodnie z potrzebami;
  • przygotowanie (techniką dowolną) portretu wybranego członka KEN;
  • przygotowanie prezentacji wybranej stylizacji kobiecej lub męskiej z epoki oświecenia;
  • Ogólnoszkolny Konkurs  „Komisja Edukacji Narodowej – założenia, przedstawiciele, działalność, osiągnięcia – 12.10.2022.

Przebieg projektu

Projekt został zrealizowany przez nauczycielki języka polskiego i historii w formie konkursu poświęconego patronowi szkoły- Komisji Edukacji Narodowej. We wrześniu organizatorki opracowały regulamin konkursu i instrukcję do projektu. Wychowawcy otrzymali je 19 września 2022 r.

Przydziału zadań w  każdej klasie drugiej wspólnie dokonywali uczniowie i wychowawcy. Poszczególne grupy odpowiadały za:

• przygotowanie merytoryczne do konkursowego quizu z wiedzy o KEN;
  • wybór jednego z przedstawicieli KEN, wykonanie dowolną techniką jego portretu;
  • plakat male

Klasa II A wybrała księcia Józefa Poniatowskiego, klasa IIB- Hugona Kołłątaja, klasa II C- również księcia Józefa Poniatowskiego.

portret IIA

portret IIB

portret IIC

• wybór stylizacji kobiecej lub męskiej z epoki oświecenia i przygotowanie jej prezentacji (strój, fryzura, makijaż);
  • Stroj klasa IIa22
  • Stroj klasa IIB22
  • stroj IIC

Podczas wyszukiwania potrzebnych informacji uczniowie mogli korzystać z pomocy nauczycieli bibliotekarzy.

Ogólnoszkolny konkurs wieńczący projekt, podczas którego drugoklasiści zmierzyli się w zaplanowanych konkurencjach, odbył się 12 października 2022 roku.

uczestnicy male

Jury oceniło przygotowane przez uczniów prezentacje stylizacji oświeceniowych, portrety wybranych działaczy KEN oraz zmagania w quizie wiedzy historycznej.

widownia male2W konkursie zwyciężyła klasa IIC, więc to ona otrzymała nagrodę- jubileuszowy tort.

final male

Podsumowanie projektu

Cele projektu zostały osiągnięte. Forma konkursu wymagała zdobycia wiedzy na temat postaci związanych z działalnością KEN, poznania założeń tej instytucji i jej osiągnięć, a także uzyskania informacji związanych z życiem codziennym w epoce oświecenia, w szczególności z modą tamtego okresu. Forma taka umożliwiła jednocześnie wykorzystanie zdobytej wiedzy w praktyce podczas obchodów święta patrona szkoły. Młodzież poznawała księgozbiór biblioteki szkolnej oraz zasady wyszukiwania informacji na określony temat, przygotowując prezentacje, korzystała z różnych źródeł informacji. Wykonując poszczególne zadania, uczniowie doskonalili umiejętność pracy w grupie.

Oprac. Monika Basista i Bożena Czerkas-

nauczyciele Zespołu Szkół w Siemiatyczach