Zdrowy styl życia

Projekt „Zdrowy styl życia” realizowany był w Zespole Szkół w Siemiatyczach w okresie od 2 do 17 listopada 2022 r. Jego adresatami byli uczniowie klas trzecich liceum ogólnokształcącego oraz ich wychowawcy, a przebieg wydarzenia koordynowali nauczyciele: Iwona Hapanowicz-Charko, Anna Bobel i Wojciech Zieleniewski.

Cele projektu:

1. Zdobycie wiedzy na temat zdrowego stylu życia.
  2. Promowanie zdrowego stylu życia wśród młodzieży szkolnej.
  3. Wykorzystanie zdobytej wiedzy w praktyce podczas szkolnej imprezy promującej zdrowy styl życia:
  • przygotowanie zdrowych potraw,
  • wykonani plakatu promującego zdrowy styl życia,
  • udział w konkursie wiedzy na temat zdrowego stylu życia.
  1. Umiejętne korzystanie ze źródeł informacji.
  2. Doskonalenie umiejętności pracy w grupie.
  3. Doskonalenie sztuki prezentacji podczas publicznych wystąpień.
  4. Popularyzacja zbiorów biblioteki szkolnej.

Harmonogram działań projektowych zawierał:

• opracowanie regulaminu ogólnoszkolnego konkursu „”Zdrowy styl życia”- do 2 listopada 2022 r.,
  • podział klas na grupy uczniów odpowiedzialne za wykonanie poszczególnych zadań- do 4 listopada 2022 r.,
  • wyszukiwanie przez uczniów w bibliotece szkolnej oraz w Internecie źródeł informacji pomocnych podczas realizacji zadań projektowych,
  • wybieranie ze zbiorów biblioteki interesujących książek dotyczących zdrowego stylu życia na wystawkę- do 14 listopada,
  • konsultacje z organizatorami – zgodnie z harmonogramem dostępności nauczycieli,
  • projektowanie i przygotowywanie plakatu promującego zdrowy styl życia- do 16 listopada 2022 r.,
  • wyszukiwanie przepisów na zdrowe przekąski i przygotowywanie ich prezentacji- do 16 listopada 2022 r.,
  • przygotowywanie zdrowych przekąsek- 16-17 listopada 2022 r.,
  • Ogólnoszkolny Konkurs „Zdrowy styl życia”- 17 listopada 2022 r.

Przebieg projektu

Projekt został zrealizowany przez nauczycieli wychowania fizycznego i biologii w formie konkursu dotyczącego zdrowego stylu życia. Pod koniec października 2022 r. organizatorzy opracowali regulamin konkursu i instrukcję do projektu. Wychowawcy otrzymali je 2 listopada 2022 r.

Przydziału zadań w  każdej klasie trzeciej wspólnie dokonywali uczniowie i wychowawcy. Poszczególne grupy odpowiadały za:

• przygotowanie merytoryczne do konkursowego quizu na temat zdrowego stylu życia oraz wybór książek z biblioteki na wystawę;
  • zdrowy biblioteka wystawka
  • zaprojektowanie, wykonanie i prezentację plakatu promującego zdrowy styl życia oraz wybór książek z biblioteki na wystawę;
  • Zdrowy plakat male
  • wybranie, wykonanie i prezentacją zdrowych przekąsek oraz wybór książek z biblioteki na wystawę.
  • zdrowy jury male

Podczas wyszukiwania potrzebnych informacji uczniowie mogli korzystać z pomocy nauczycieli bibliotekarzy.

zdrowy wystawka

Konkurs podsumowujący projekt odbył się podczas szkolnej akcji „Zdrowy styl życia”, która miała miejsce 17 listopada 2022 roku- w dniu Światowego Dnia Rzucania Palenia.

zdrowy widownia male

Akcja została zorganizowana przy współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Siemiatyczach. W trakcie konkursu uczniowie wszystkich klas trzecich zmierzyli się w zaplanowanych konkurencjach.

zdrowy pytania male

Jury oceniło poprawność odpowiedzi w quizie, wykonanie i sposób prezentacji plakatu, walory zdrowotne, smakowe i wizualne przygotowanych przekąsek oraz sposób ich prezentacji.

Trzecioklasiści wzięli również udział w konkurencjach sprawnościowych.

zdrowy cwiczenia male

Po dogrywce zwyciężyła klasa III C. Wszystkie klasy otrzymały nagrody- skrzynki pełne owoców.

zdrowy wygrani male

Podsumowanie projektu

Cele projektu zostały osiągnięte. Forma konkursu wymagała zdobycia wiedzy na temat zdrowego stylu życia (zdrowe odżywianie, aktywność fizyczna, higiena psychiczna). Umożliwiła jednocześnie wykorzystanie zdobytej wiedzy w praktyce podczas szkolnej imprezy promującej zdrowy styl życia. Młodzież poznawała księgozbiór biblioteki szkolnej oraz zasady wyszukiwania informacji na określony temat, korzystała z różnych źródeł informacji. Wykonując poszczególne zadania uczniowie doskonalili umiejętność pracy w grupie.

Oprac. Iwona Hapanowicz-Charko, Anna Bobel, Wojciech Zieleniewski

nauczyciele Zespołu Szkół w Siemiatyczach.