Lektury do matury

LEKTURY DO MATURY

 

Projekt „Lektury do matury” realizowany był w Zespole Szkół w Siemiatyczach w okresie od początku grudnia 2022 r. do końca marca 2023 r. Jego adresatami byli uczniowie klas czwartych liceum ogólnokształcącego. Przebieg działań koordynowali nauczyciele języka polskiego i nauczyciele bibliotekarze.

 

Cele projektu:

  • Powtórzenie materiału z języka polskiego z klas 1-4.
  • Promowanie czytelnictwa wśród młodzieży szkolnej.
  • Umiejętne korzystanie ze źródeł informacji.
  • Doskonalenie umiejętności uczenia się.
  • Doskonalenie umiejętności pracy w grupie.
  • Doskonalenie sztuki prezentacji podczas publicznych wystąpień.
  • Wykorzystanie wiadomości z informatyki podczas przygotowania prezentacji.
  • Popularyzacja zbiorów biblioteki szkolnej.
  • Wykorzystanie zdobytej wiedzy podczas szkolnego konkursu „Lektury do matury”.

 

Harmonogram działań projektowych zawierał: 

  • opracowanie instrukcji i regulaminu projektu „Lektury do matury”- do 16 grudnia 2022 r.;
  • przekazanie informacji dotyczących projektu „Lektury do matury”- do 22 grudnia 2022 r.;
  • podział klas na grupy odpowiedzialne za przygotowanie poszczególnych prezentacji- do 5 stycznia 2023 r.;
  • praca w grupach nad przygotowaniem prezentacji- od 9 stycznia 2023 r.;
  • przedstawianie prezentacji przez poszczególne grupy podczas lekcji powtórzeniowych na lekcjach języka polskiego- sukcesywnie, od 6 lutego 2023 r.;
  • etap klasowy konkursu „Lektury do matury” – 13.02.2023 r.;
  • etap szkolny konkursu -21 lutego 2023 r.

Przebieg projektu

Projekt został przygotowany przez polonistów i nauczycieli bibliotekarzy. Na początku grudnia 2022 r. organizatorzy opracowali regulamin i instrukcję do projektu. W dniach 16-22 grudnia nauczyciele języka polskiego poinformowali wszystkich uczniów klas czwartych o zasadach uczestnictwa w projekcie. Młodzież zapoznała się z regulaminem oraz instrukcją i mogła rozpocząć indywidualne przygotowanie do udziału w konkursie klasowym „Lektury do matury”. Złożyły się na nie wizyty w bibliotece szkolnej w celu wypożyczenia lektur i ich opracowań oraz samodzielna praca w domu.

Do 5 stycznia 2023 w każdej z klas czwartych dokonano podziału na grupy odpowiedzialne za przygotowanie poszczególnych prezentacji powtórzeniowych z epok literackich. Młodzież pracowała w grupach nad przygotowaniem prezentacji od 9 stycznia 2023 r. Mogła w tym czasie korzystać ze zbiorów biblioteki szkolnej oraz konsultacji z polonistami i nauczycielami bibliotekarzami.

 W drugim semestrze roku szkolnego, czyli od 6 lutego, uczniowie rozpoczęli  prezentację opracowanych przez siebie materiałów. Odbywały się one sukcesywnie podczas lekcji języka polskiego zgodnie z rozkładem materiału w poszczególnych klasach maturalnych i trwały do końca marca 2023 r.

prezentacja 1

prezentacja 2

13 lutego 2023 r. wszyscy uczniowie klas czwartych wzięli udział w klasowym etapie konkursu czytelniczego „Lektury do matury”.

 Klasa IV A

lektury 4A

Klasa IV B

Lektury 4B

Klasa IV C

Lektury 4C

Klasa IV D

Lektury 4DD

Polegał on na uzupełnieniu testu ze znajomości lektur szkolnych obowiązujących na podstawie z języka polskiego w liceum. Troje uczniów z najlepszymi wynikami z każdej klasy wzięło udział w drugim, ogólnoszkolnym, etapie konkursu.

Klasa IV A

Lektury 4A najlepsi

Klasa IV B

Lektury 4B najlepsi

Klasa IV C

lektury 4C najlepsi

Klasa IV D

Lektury 4D najlepsi

 

final pisanie

 

final Zuzia

Odbył się on w czytelni szkolnej 21 lutego podczas obchodów Światowego Dnia Języka Ojczystego. Po troje zwycięzców obu etapów konkursu „Lektury do matury” otrzymało nagrody książkowe zakupione z funduszu przewidzianego w NPRCZ. Nagrody zwycięzcom etapu szkolnego zostały wręczone 28 lutego 2023 r. podczas akcji „Zaczytana szkoła”.

Final nagrodzeni 

Podsumowanie projektu

Zaplanowane cele zostały osiągnięte. Konkurs ze znajomości lektur oraz przygotowanie prezentacji z epok literackich pomogły czwartoklasistom w powtórzeniu materiału z języka polskiego, a tym samym w przygotowaniu do egzaminu maturalnego. Podczas realizacji zadań projektowych młodzież poznawała katalog biblioteczny i korzystała ze zbiorów biblioteki szkolnej. Opracowując prezentacje- uczniowie doskonalili umiejętność pracy w grupie, a przygotowując się do konkursu- umiejętność uczenia się. Wszystkie działania przyczyniły się do popularyzacji księgozbioru biblioteki szkolnej, zdobyte wiadomości i umiejętności uczestnicy wykorzystali podczas konkursu, w trakcie lekcji języka polskiego i wykorzystają zapewne w czasie egzaminów maturalnych.

 

oprac. nauczyciele bibliotekarze, nauczyciele języka polskiego