Profilowe inspiracje

Projekt „Profilowe inspiracje” realizowany był w Zespole Szkół w Siemiatyczach w okresie od 9 stycznia do końca kwietnia 2023 r. Jego adresatami byli uczniowie klas pierwszych liceum ogólnokształcącego. Przebieg działań koordynowali: nauczyciel informatyki, nauczyciele bibliotekarze oraz wychowawcy klas pierwszych.

Cele projektu:

• Zdobycie wiedzy na temat książek tematycznie związanych z przedmiotami realizowanymi w zakresie rozszerzonym.
  • Popularyzacja zbiorów biblioteki szkolnej.
  • Promowanie literatury tematycznej wśród młodzieży szkolnej.
  • Kształcenie umiejętności korzystania ze źródeł informacji.
  • Doskonalenie umiejętności pracy w grupie.
  • Doskonalenie sztuki prezentacji podczas publicznych wystąpień.
  • Doskonalenie umiejętności informatycznych.
  • Wykorzystanie zdobytej wiedzy i umiejętności podczas prezentacji na forum klasy.

Harmonogram działań projektowych zawierał:

• Opracowanie instrukcji i regulaminu projektu- do 9 stycznia 2023 r.
  • Powiadomienie uczniów o projekcie „Profilowe inspiracje”- do 16 stycznia 2023 r.
  • Przygotowanie przez każdego z uczniów materiałów zawierających zdjęcia okładek i krótkie opisy 3 wybranych książek i podział klas na grupy odpowiedzialne za przygotowanie prezentacji- do 10 lutego 2023 r.
  • Praca w grupach nad przygotowaniem prezentacji i ich przedstawianie - do 28 lutego 2023 r.
  • Do końca marca 2023 r. dwie grupy chętnych uczniów z kazdej klasy przygotowuje jedną końcową prezentację przedstawiającą minimum 12 książek,
  • Do końca kwietnia 2023 r.- podczas lekcji wychowawczych końcowe prezentacje zostają przedstawione na forum danej klasy,
  • Kwiecień 2023 r. – zamieszczenie wszystkich prezentacji na stronie biblioteki szkolnej.

Przebieg projektu

Projekt został przygotowany przez nauczycieli bibliotekarzy, nauczyciela informatyki oraz wychowawców klas pierwszych LO. Na początku stycznia 2023 r. organizatorzy opracowali regulamin i instrukcję do projektu, do 16 stycznia powiadomili uczniów o projekcie „Profilowe inspiracje”. Po zapoznaniu się z instrukcją i regulaminem młodzież rozpoczęła pracę nad realizacją zadań projektowych. Pierwszym z nich było poznawanie zbiorów  biblioteki szkolnej ze szczególnym wróceniem uwagi na tytuły związane z przedmiotami rozszerzonymi w poszczególnych klasach. Uczniowie przeglądali internetowy katalog biblioteczny i odwiedzali bibliotekę szkolną. Kierując się własnymi zainteresowaniami wybierali po trzy książki związane z przedmiotami rozszerzonymi w ich klasie, robili zdjęcia i sporządzali notatki. Mieli na to czas do 10 lutego 2023 r. Następnie nauczyciel informatyki podzielił uczniów w klasach na kilkuosobowe grupy, które do końca lutego pracowały nad przygotowaniem prezentacji składającej się ze zdjęć i opisów reklamujących wybrane książki.

prezentacja 2

prezentacje 3

prezentacje 1

Po przedstawieniu i omówieniu prezentacji podczas lekcji informatyki grupy chętnych uczniów z każdej klasy zebrały od swoich kolegów wszystkie materiały i utworzyły po dwie prezentacje w każdej klasie. Miały na to czas do końca marca 2023 r., a do końca kwietnia prezentacje były przedstawiane na forum całej klasy podczas godzin wychowawczych.

Klasa I A

Klasa 1A

Klasa I B

Klasa 1B

Klasa I C

prezentacje klasaIC

Klasa I D

Klasa 1D

Ostatnim zadaniem projektowym było przekazanie prezentacji do biblioteki szkolnej w celu udostepnienia ich na bibliotecznej stronie internetowej. Do końca kwietnia 2023 r. wszystkie prezentacje zamieszczone zostały na stronie biblioteki szkolnej.

PREZENTACJE:

Klasa IA - 1 ; Klasa IA - 2

Klasa IB - 1 ; Klasa IB - 2

Klasa IC - 1 ; Klasa IC - 2

Klasa ID - 1 ; Klasa ID - 2

Podsumowanie projektu

Cele zaplanowane dla projektu „Profilowe inspiracje” zostały osiągnięte. Dzięki częstym odwiedzinom w bibliotece szkolnej i przeglądaniu bibliotecznego katalogu uczniowie kształcili umiejętność korzystania ze źródeł informacji. Zdobywali przy tym wiedzę na temat książek tematycznie związanych z przedmiotami realizowanymi przez nich w zakresie rozszerzonym. Pracując w grupach nad przygotowaniem prezentacji doskonalili swoje umiejętności informatyczne oraz umiejętność pracy w zespole. Omawiając przygotowane materiały młodzież miała okazję rozwijać sztukę prezentacji podczas publicznych wystąpień. Zdobytą wiedzę i umiejętności uczniowie wykorzystali podczas prezentacji na forum klasy. Omawianie wybranych książek na forum klasy oraz zamieszczenie prezentacji na stronie internetowej szkoły przyczyniły się do popularyzacji zbiorów biblioteki szkolnej, a w szczególności literatury tematycznej.

oprac. nauczyciele bibliotekarze, nauczyciel informatyki, wychowawcy klas pierwszych LO