Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich 2023

23 kwietnia

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

 

W tym roku z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich uczniowie naszej szkoły, pod opieką nauczycieli bibliotekarzy, przygotowali krótki filmik. Przedstawiają w nim historię święta oraz zachęcają do jego obchodów.

 FILMIK

SWIATOWY DZIEN KSIAZKI 

Dzień Książki obchodzony jest na świecie od prawie stu lat, a tradycja ta wywodzi się z Hiszpanii. To właśnie tam już od roku 1930 Dzień Książki jest oficjalnym świętem. Na wniosek hiszpańskiego rządu w 1995 roku UNESCO ustanowiło, że 23 kwietnia będzie Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich. Obchodzony jest on w celu promowania książek i czytelnictwa oraz ochrony własności intelektualnej. Corocznie od 2001 roku przyznawany jest też tytuł „Światowej Stolicy Książki” dla miasta, które przygotowało najlepszy program promujący czytanie książek. Pierwszym miastem, które otrzymało ten zaszczytny tytuł był Madryt. Światową Stolicą Książki w roku 2023 została Akra, stolica Ghany. Tam właśnie 23 kwietnia rozpoczęło się, trwające przez cały rok, święto książki.

Tegoroczne obchody Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich – organizowane już po raz 29. – odbywają się pod hasłem „Języki rdzenne!”. Nawiązuje ono do trwającej od ubiegłego roku Dekady ONZ, proklamowanej dla promocji różnorodności językowej i wielojęzyczności. Spośród prawie 7000 istniejących wciąż języków – z których wiele zanika – większość jest używana przez ludy tubylcze, reprezentujące znaczącą część różnorodności kulturowej świata.


Audrey Azoulay, dyrektor generalna UNESCO, napisała w okolicznościowym przesłaniu:

 „Książki to jedne z najbardziej niezwykłych przedmiotów, jakie istnieją, i właśnie im poświęcony jest ten dzień. Książka, niezależnie od formatu, jest niezbędnym środkiem edukacji i źródłem wiedzy. To dzięki książkom uczymy się czytać. I to dzięki nim zdobywamy informacje, zapewniamy sobie rozrywkę i potrafimy zrozumieć otoczenie. Książka to także wyjątkowy sposób na odkrywanie światów i postaci, których inaczej byśmy nie poznali, a tym bardziej nie zrozumieli. Tworząc dialog między miejscami i czasami, książki dają nam bliski dostęp do inności i rozwijają wzajemny szacunek i zrozumienie między jednostkami i kulturami” 

(cyt. za: Booklips)