Światowy Dzień Płyty Winylowej 2024

W tym roku po raz pierwszy w naszej szkolnej bibliotece zorganizowano obchody Światowego Dnia Płyty Winylowej, który został oficjalnie ustanowiony w 2007 roku w Baltimore przez właścicieli sklepów płytowych.  Dzień Płyty obchodzony jest w trzecią sobotę kwietnia i aby go uczcić artyści na całym świecie włączają się w różne akcje, dzięki którym wspierają sklepy z winylami. W tym roku święto wypadło w sobotę 20 kwietnia.

kl. IID

Inicjatorem wydarzenia był uczeń klasy II D Bartosz Kalinowski, pasjonat płyt winylowych i dawnego sprzętu odtwarzającego muzykę. Na piątek (19.04.2024 r.) w czytelni przygotowano okolicznościową gazetkę oraz wystawę gramofonów i płyt gramofonowych. Duże zainteresowanie wzbudzały najstarsze aparaty, pochodzące z pierwszej połowy XX wieku i działające mechanicznie- na korbkę oraz pocztówki dźwiękowe- muzyczne życzenia z epoki PRL-u. Eksponaty pochodziły ze zbiorów biblioteki oraz ze zbiorów prywatnych. Podczas każdej przerwy bibliotekę wypełniała  muzyka odtwarzana z płyt winylowych na szkolnym gramofonie. Bartek poświęcił wiele czasu na to, by doprowadzić go do stanu używalności, wymagał bowiem wyczyszczenia i drobnych napraw. Kilka grup uczniów z nauczycielami odwiedziło również czytelnię podczas lekcji.

Klasa IA

Po wystawie oprowadzał ich Bartek opowiadając o zgromadzonych eksponatach i swojej pasji. Słuchacze poznali dzieje gramofonu oraz historię płyt gramofonowych.

Klasa BS

Dodatkowo można było wziąć udział w zabawie „Sleeveface z okładką płyty”.

plyty zdjecia1

plyty zdjecia2

Okazało się, że wśród uczniów i nauczycieli naszego liceum jest wielu miłośników płyt winylowych. Impreza cieszyła się dużym zainteresowaniem, więc postanowiono przedłużyć wystawę o kilka dni. Bibliotekę odwiedziła również Agnieszka Bolewska-Iwaniuk- reporterka Katolickiego Radia Podlasie24 i portalu Podlasie24.  Światowy Dzień Płyty Winylowej w siemiatyckim LO